MRPiPS: Chcemy, by osoby niepełnosprawne pracowały nie tylko na rynku chronionym

- Chcemy zachować równowagę między otwartym i chronionym rynkiem pracy, ważne jednak, by osoby z niepełnosprawnościami pracowały nie tylko na rynku chronionym, coraz atrakcyjniejsze jest zatrudnianie ich na otwartym rynku pracy - uważa szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MRPiPS: Chcemy, by osoby niepełnosprawne pracowały nie tylko na rynku chronionym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 wrz 2016 13:09


W poniedziałek (26 września) minister rodziny, pracy i polityki społecznej wraz z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem oraz prezesem zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Robertem Kwiatkowskim, wzięła udział w briefingu poprzedzającym konferencję z okazji Jubileuszu 25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Zadeklarowała, że jej resort pamięta o systemowych działaniach nakierowanych na wparcie osób z niepełnosprawnościami. - Te działania są przygotowywane, racjonalizujemy wydatki. Chcemy mówić o osobach niepełnosprawnych, które mają być beneficjentami tych rozwiązań. Te rozwiązania nie mają służyć tylko pracodawcom, one mają być nakierowane przede wszystkim na korzyści, na rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych - mówiła Rafalska.

Podkreśliła, że środowisko osób z niepełnosprawnościami szczególnie zainteresowane jest zmianami, które umożliwią im znalezienie zatrudnienia, również na otwartym rynku pracy; przyznała przy tym, że mimo coraz lepszej sytuacji na rynku pracy, bezrobocie wśród osób z niepełnosprawnościami wciąż jest znacznie wyższe niż oczekiwałby jej resort.

- Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne pracowały nie tylko na rynku chronionym, by atrakcyjne było zatrudnianie na otwartym rynku - powiedziała szefowa MRPiPS.

Zakłady pracy chronionej

Rafalska przyznała, że ponieważ coraz więcej osób z niepełnosprawnościami znajduje zatrudnienie na rynku otwartym, cześć zakładów pracy chronionej jest likwidowana. Podkreśliła, że konieczne jest zachowanie równowagi między jednym a drugim rynkiem, ponieważ nie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami odnajdą się na otwartym rynku, dla nich najlepszym rozwiązaniem jest rynek chroniony.

- Nie jest naszym zamiarem likwidacja zakładów pracy chronionej - zaznaczyła.

Michałkiewicz zwrócił uwagę, że nie jest tak, że zakłady pracy chronionej znikają, one rezygnują ze swojego statusu i dalej funkcjonują, jednak przyjmując inna formę. Przypomniał, że w ostatnich latach miał miejsce wyraźny wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy. - W tych nowych warunkach, przy spadającym bezrobociu, chcemy położyć duży nacisk na chroniony rynek, zatrudnianie osób ze znacznymi niepełnosprawnościami - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.