MRPiPS: Bezrobocie w styczniu wyniosło 10,3 proc.

• Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 10,3 proc.
• W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 648,6 tys. osób. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r.
• Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy uspokaja: "Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MRPiPS: Bezrobocie w styczniu wyniosło 10,3 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 lut 2016 14:53


W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 648,6 tys. osób. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r. Rok wcześniej w analogicznym okresie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 93,4 tys. (o 5,1 proc.). W skali roku poziom bezrobocia w styczniu zmniejszył się o 270 tys. osób, czyli 14,1 proc.

– Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - uspokaja Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ofert pracy nie brakuje

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 85 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy odnotowano w 12 województwach. Największy wzrost - aż o 60,5 proc. - w województwie podlaskim.

- W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17 proc. więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych ­– mówi Rafalska.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 10,3 proc. i była o 1,6 pkt proc. mniejsza niż przed rokiem. W styczniu ubiegłego roku wyniosła 11,9 proc. W porównaniu do grudnia stopa bezrobocia wzrosła o 0,5 pkt proc.

Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się wciąż w sześciu województwach. Najniższe jest w woj. wielkopolskim (6,5 proc.), śląskim (8,5 proc.) i mazowieckim (8,7 proc.).

Koniec z jednocyfrowym bezrobociem?

Przypomnijmy, w 2015 roku odnotowaliśmy w Polsce rekordowo niskie bezrobocie. Przełom nastąpił we wrześniu, kiedy stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i wyniosła 9,9 proc. – tak dobrze nie było od 2008 r. Potem było zresztą tylko lepiej – w listopadzie GUS odnotował bezrobocie na poziomie 9,6 proc. Teraz jednak resort pracy informuje, że w styczniu bezrobocie przekroczyło 10 proc. Czy ten trend się utrzyma? Według ekspertów to raczej przejściowe kłopoty.

– Według naszych prognoz, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. spadnie do 9,1 proc. – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. Zaznacza, że trend spadku bezrobocia w Polsce będzie się utrzymywał, ale jego dynamika będzie nieco wolniejsza niż w mijającym roku.

– Za poprawę będą odpowiadały inwestycje przedsiębiorstw, oczekiwany wzrost popytu krajowego i zagranicznego, spadek stóp procentowych, a także prognozowany przez rząd wzrost PKB w wysokości 3,8 proc. Z drugiej strony nie widzimy już tak dużych zasobów kadrowych na rynku pracy, aby bezrobocie spadało w tym samym tempie, co w ostatnich miesiącach – wyjaśnia.

Również MRPiPS przewiduje, że w lutym sytuacja powinna się unormować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.