MRPiPS: Bezrobocie spada, a liczba miejsc pracy rośnie

• Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym mamy do czynienia ze spadkiem stopy bezrobocia.
• Według szacunków MRPiPS wyniosła ona 8,4 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. mniej niż w sierpniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MRPiPS: Bezrobocie spada, a liczba miejsc pracy rośnie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2016 15:21


- Naszym celem jest nie tylko zmniejszenie skali bezrobocia i wzrost liczby pracujących, ale także podniesienie jakości pracy. Działania na rzecz większej stabilności zatrudnienia i dochodów osób pracujących są więc priorytetem. Podniesienie wynagrodzeń oraz wzmocnienie ochrony praw pracowniczych powinny korzystnie wpłynąć także na gospodarkę – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Poziom stopy bezrobocia we wrześniu br. był o 1,3 punktu procentowego niższy niż we wrześniu ub. roku. Identyczny wskaźnik bezrobocia rejestrowanego zanotowano w czerwcu 1991 r., a więc 25 lat temu.

Bezrobocie w województwach

Spadek stopy bezrobocia miał miejsce w 14 województwach i oscylował w przedziale od 0,1 punktu do 0,2 punktu. Wskaźnik bezrobocia o 0,2 punktu obniżył się w 6 województwach (lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim). Jedynie w dwóch województwach: pomorskim i wielkopolskim bezrobocie w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się.

Najniższe występuje w województwie wielkopolskim (5,2 proc.), a najwyższe w województwie warmińsko - mazurskim (13,8 proc.).

Liczba bezrobotnych na koniec września br. wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do sierpnia spadła o 21,2 tys. osób (o 1,6 proc.). Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu miał miejsce we wszystkich województwach.

Najsilniej bezrobocie spadło w woj. lubuskim (2,6 proc.), lubelskim (2,5 proc.) i łódzkim (2,3 proc.). Liczba bezrobotnych na koniec września br. była o 213,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,9 proc.).

Miejsca pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu 2016 wyniosła 137,1 tys. Liczba ofert była o 9,2 tys., czyli o 7,2 proc., wyższa niż we wrześniu 2015 r.

Wzrost miał miejsce w dziewięciu województwach i oscylował w przedziale od 0,7 proc. (wzrost o 45 ofert) w województwie lubelskim do 10,7 proc. (wzrost o 0,7 tys. ofert ) w województwie podkarpackim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.