PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Można zostać dyplomatą. Pensja na początek wynosi niecałe 5000 zł brutto

  • KDS
  • 15 lip 2022 9:32

Szef Służby Zagranicznej ogłosił nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną. Na chętnych czekają 23 miejsca. Start konkursu 14 października 2022.

Można zostać dyplomatą. Pensja na początek wynosi niecałe 5000 zł brutto
Wynagrodzenie dla aplikanta to ok. 5 tys. zł brutto (fot. Unsplash)
REKLAMA

Kandydaci chcący pełnić funkcje dyplomatyczne, muszą posiadać obywatelstwo polskie, legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym, posługiwać się językiem angielskim na poziomie co najmniej B2 oraz posiadać dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Aplikacja podzielona jest na pięć etapów. Pierwszym jest test wiedzy ogólnej, obejmujący zagadnienia dotyczące historii Polski i historii powszechnej; aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce; aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie; głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej, historycznej i kulturalnej; wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego, prawa konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Następnie kandydaci muszą przejść testy badające ich przydatność do pracy w służbie zagranicznej (analiza, rozwiązywanie problemów). Kolejnym etapem jest sprawdzian stopnia znajomości języka angielskiego – wymagany to B2.

Czytaj więcej: Zarabiają średnio 216 tys. zł miesięcznie. Jest ich w Polsce coraz więcej

Kolejnym krokiem jest badanie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej (w szczególności kompetencji przywódczych, umiejętności komunikacji, współpracy z innymi oraz odporności na stres; wykorzystanie między innymi testów psychologicznych). Następnie rozmowa kwalifikacyjna (ocena przydatności i motywacji do pracy w służbie zagranicznej), przed którą kandydaci poddani zostają badaniu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Przejście tej drogi rozpoczyna trwającą rok aplikację dyplomatyczną. Jej podjęcie wiąże się z zatrudnieniem w MSZ na rok; w tym czasie aplikant będzie zarabiał około 4876,70 zł brutto.

Czytaj więcej: W Polsce będzie krótszy tydzień pracy

Po odbyciu aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, słuchacze będą musieli wykazać się potwierdzoną znajomością dwóch języków obcych, jednego na poziomie minimum B2, a drugiego co najmniej C1.

Aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym. Wynik pozytywny oraz wykazanie się potwierdzoną znajomością dwóch języków obcych pozwoli na nadanie stopnia dyplomatycznego i wyznaczenie stanowiska zgodnie z potrzebami służby zagranicznej w Polsce lub za granicą. Ostateczne decyzje w tych sprawach w odniesieniu do poszczególnych absolwentów aplikacji podejmuje Szef Służby Zagranicznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Można zostać dyplomatą. Pensja na początek wynosi niecałe 5000 zł brutto

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA