- jk
- •27 lip 2022 16:28
W Polsce CV bez zdjęcia wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość. Fotografia może kandydatowi pomóc lub zaszkodzić. Na co warto zwrócić uwagę?

- Na rynku pracy kształtują się dwa trendy, jeśli chodzi o zdjęcia w CV. Korporacyjny oraz H2H (human to human, zindywidualizowany).
- W pierwszym trendzie, szczególnie w dużych międzynarodowych korporacjach, ogromną wagę przywiązuje się do obiektywizmu, mierzalności, rekrutuje wg wystandaryzowanych kryteriów.
- W drugim trendzie, H2H, równie ważne co kompetencje są wartości, jakimi kandydat się kieruje - ich zbieżność z wartościami firmy.
Według Doroty Andrzejewskiej, szefowej rekrutacji stałych w Awareson, firmy coraz częściej odchodzą od zdjęć w CV, nie chcąc oceniać książki po okładce, tylko po treści, czyli kompetencjach.
- Nowoczesne firmy unikają w ten sposób zazwyczaj nieuświadamianych psychologicznych zakłóceń poznawczych: efektu aureoli, faworyzowania bądź dyskredytowania z powodu wyglądu. Czasem idą jeszcze dalej: anonimizują kandydatów w procesie ukrywając płeć czy rasę. To dotyczy głównie dużych międzynarodowych firm. Wprowadzają takie podejście do swoich standardów - wyjaśnia Andrzejewska.
Czytaj więcej: Rekruterzy o rekrutacji "w ciemno". Czy to dobre?
Nadal jednak nie jest to powszechna praktyka - w Polsce nadal CV bez zdjęcia stanowią zdecydowaną mniejszość. To samo tyczy się zbytniej szczegółowości danych osobowych.
Polskie CV nierzadko zawierają informację o dacie urodzenia, adresie zamieszkania, a nawet stanie cywilnym. Wiadomość, że kandydat jest rozwodnikiem albo mieszka w określonej dzielnicy nie ma merytorycznego znaczenia w rekrutacji, ale może wywołać podświadomą reakcję rekrutera: pozytywną lub negatywną
W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) praktyka wysyłania CV bez zdjęcia jest dużo bardziej powszechna niż w Polsce. Mało tego, niektóre firmy po prostu nie rozpatrują życiorysów z fotografię. Wszystko po to, aby uniknąć nieświadomej faworyzacji lub dyskwalifikacji danego kandydata.
Czytaj też: Mamy plagę bylejakości CV. "Na 20 zgłoszeń oczekiwania spełnia jedno"
Czy w takim razie zdjęcie może kandydatowi zaszkodzić lub pomóc? Zdecydowanie tak! Ludzie są ludźmi - nieważne jak bardzo starają się być obiektywni. Ubiór, uśmiech, jakość zdjęcia mogą wpływać na to, czy CV zwróci na siebie uwagę.
Standardy i procedury
Eksperci rynku pracy podkreślają, że na rynku pracy kształtują się dwa silne trendy. Korporacyjny oraz H2H (human to human, zindywidualizowany).
W pierwszym trendzie, szczególnie w dużych międzynarodowych korporacjach, ogromną wagę przywiązuje się do obiektywizmu, mierzalności, rekrutuje wg wystandaryzowanych kryteriów.


KOMENTARZE (3)