×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Może pomóc lub zaszkodzić. Na ten element CV warto zwrócić szczególną uwagę

 • jk
 • 27 lip 2022 16:28

W Polsce CV bez zdjęcia wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość. Fotografia może kandydatowi pomóc lub zaszkodzić. Na co warto zwrócić uwagę?

Może pomóc lub zaszkodzić. Na ten element CV warto zwrócić szczególną uwagę
Warto dokładnie przemyśleć, jakie wrażenie wywoła nasze CV - w tym zdjęcie lub jego brak (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Na rynku pracy kształtują się dwa trendy, jeśli chodzi o zdjęcia w CV. Korporacyjny oraz H2H (human to human, zindywidualizowany).
 • W pierwszym trendzie, szczególnie w dużych międzynarodowych korporacjach, ogromną wagę przywiązuje się do obiektywizmu, mierzalności, rekrutuje wg wystandaryzowanych kryteriów.
 • W drugim trendzie, H2H, równie ważne co kompetencje są wartości, jakimi kandydat się kieruje - ich zbieżność z wartościami firmy.

Według Doroty Andrzejewskiej, szefowej rekrutacji stałych w Awareson, firmy coraz częściej odchodzą od zdjęć w CV, nie chcąc oceniać książki po okładce, tylko po treści, czyli kompetencjach.

- Nowoczesne firmy unikają w ten sposób zazwyczaj nieuświadamianych psychologicznych zakłóceń poznawczych: efektu aureoli, faworyzowania bądź dyskredytowania z powodu wyglądu. Czasem idą jeszcze dalej: anonimizują kandydatów w procesie ukrywając płeć czy rasę. To dotyczy głównie dużych międzynarodowych firm. Wprowadzają takie podejście do swoich standardów - wyjaśnia Andrzejewska.

Czytaj więcej: Rekruterzy o rekrutacji "w ciemno". Czy to dobre?

Nadal jednak nie jest to powszechna praktyka -  w Polsce nadal CV bez zdjęcia stanowią zdecydowaną mniejszość. To samo tyczy się zbytniej szczegółowości danych osobowych.

Polskie CV nierzadko zawierają informację o dacie urodzenia, adresie zamieszkania, a nawet stanie cywilnym. Wiadomość, że kandydat jest rozwodnikiem albo mieszka w określonej dzielnicy nie ma merytorycznego znaczenia w rekrutacji, ale może wywołać podświadomą reakcję rekrutera: pozytywną lub negatywną

W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) praktyka wysyłania CV bez zdjęcia jest dużo bardziej powszechna niż w Polsce. Mało tego, niektóre firmy po prostu nie rozpatrują życiorysów z fotografię. Wszystko po to, aby uniknąć nieświadomej faworyzacji lub dyskwalifikacji danego kandydata.

Czytaj też: Mamy plagę bylejakości CV. "Na 20 zgłoszeń oczekiwania spełnia jedno"

Czy w takim razie zdjęcie może kandydatowi zaszkodzić lub pomóc? Zdecydowanie tak! Ludzie są ludźmi - nieważne jak bardzo starają się być obiektywni. Ubiór, uśmiech, jakość zdjęcia mogą wpływać na to, czy CV zwróci na siebie uwagę.

Standardy i procedury

Eksperci rynku pracy podkreślają, że na rynku pracy kształtują się dwa silne trendy. Korporacyjny oraz H2H (human to human, zindywidualizowany).

W pierwszym trendzie, szczególnie w dużych międzynarodowych korporacjach, ogromną wagę przywiązuje się do obiektywizmu, mierzalności, rekrutuje wg wystandaryzowanych kryteriów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Może pomóc lub zaszkodzić. Na ten element CV warto zwrócić szczególną uwagę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Qwerty 2022-07-29 20:32:25

  Imię, nazwisko, nr. tel., adres e-mail - to tyle, jeśli chodzi o dane osobowe. Reszta i tak w większości wychodzi z przebiegu kariery zawodowej, w tym przybliżony wiek kandydata. I powiem tak - dopiero, gdy usunąłem miejsce zamieszkania i datę urodzdnia, a pierwszej młodości nie jestem, dostałem pracę.

 • . 2022-07-27 17:50:07

  Pięknie. A co z wiekiem kandydata? Dyskryminują?

  • Anna 2022-07-28 09:33:19

   W IT nie, ale od znajomych z pozostałych branż słyszę niestety, że dyskryminują.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA