Ponad połowa firm z branży motoryzacyjnej obniżyła wynagrodzenia i planuje ograniczenie zatrudnienia, wynika z badania firmy doradczej KPMG w Polsce i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych”.

- Koronowirus negatywnie wpływa na firmy motoryzacyjne w Polsce - wszystkie badane firmy odnotowały spadek przychodów, a 61 proc. było zmuszonych obniżyć wynagrodzenia - wynika z badania.
- 88 proc. firm musiało zmierzyć się z problemami związanymi z zakłóceniem łańcucha dostaw. 61 proc. przedsiębiorstw było zmuszonych obniżyć wynagrodzenia swoich pracowników. W blisko 4 na 10 firmach zredukowano etaty i nastąpiły problemy z utrzymaniem płynności finansowej - podaje raport.
- W dłuższej perspektywie firmy planują ograniczać zatrudnienie oraz zamrozić inwestycje w rozwój biznesu. Zdaniem 80 proc. menedżerów, dojście do sytuacji, jaka panowała w branży motoryzacyjnej przed wybuchem pandemii, zajmie do 2 lat - czytamy.
Jak podkreślono, trudna sytuacja w branży motoryzacyjnej przekłada się na pesymizm wśród przedstawicieli firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku. W najnowszej edycji badania KPMG i PZPM wskaźnik nastrojów zatrzymał się na poziomie 20 punktów i jest niższy o 46 punktów w stosunku do badania przeprowadzonego pod koniec grudnia 2019 roku.
Z kolei wskaźnik nastrojów producentów motoryzacyjnych obniżył się od tego czasu o 36 pkt. do poziomu 25 punktów, a nastroje dystrybutorów pogorszyły się o 52 pkt., osiągając wartość 16 punktów. Firmy motoryzacyjne bardzo negatywnie oceniają sytuację branży - 70 proc. producentów oraz 71 proc. dystrybutorów uważa, że obecna sytuacja branży "jest raczej zła lub bardzo zła".
"COVID-19 negatywnie wpływa na firmy motoryzacyjne w Polsce - wszystkie badane firmy odnotowały spadek przychodów, a 61 proc. było zmuszonych obniżyć wynagrodzenia" - czytamy. W dłuższej perspektywie firmy planują ograniczać zatrudnienie oraz zamrozić inwestycje w rozwój biznesu. Zdaniem 80 proc. menedżerów, dojście do sytuacji, jaka panowała w branży motoryzacyjnej przed wybuchem pandemii, zajmie do 2 lat.
Czytaj też: Nawet 60 tys. pracowników z branży motoryzacyjnej do zwolnienia
Autorzy badania zwrócili uwagę, że wskaźnik nastrojów przyszłości branży zatrzymał się na 44 punktach i pozostaje ciągle na poziomie poniżej 50 punktów co oznacza, że przeważają oceny pesymistyczne nad optymistycznymi. "Następne 12 miesięcy producenci firm motoryzacyjnych oceniają ostrożnie - 40 proc. z nich (wzrost o 34 p.p. w porównaniu do poprzedniego badania) uważa, że sytuacja w branży poprawi się lub poprawi się znacząco" - oceniono. Według ekspertów wpływ na taką oceną ma fakt odmrożenia gospodarki oraz ponowne rozpoczęcie produkcji. "Należy pamiętać, że 45 proc. przedstawicieli producentów (spadek o 38 p.p.) wyraża obawę, że sytuacja w branży motoryzacyjnej jeszcze bardziej się pogorszy - z czego 5 proc. obawia się zdecydowanego pogorszenia" - napisano.

KOMENTARZE (0)