Mostostal Warszawa może zwolnić do 620 pracowników

Zarząd Mostostalu Warszawa podjął decyzję w sprawie optymalizacji struktury organizacyjnej. Zwolnienia grupowe mogą objąć do 620 pracowników - blisko 2/3 obecnej załogi spółki. To druga tura zwolnień grupowych w budowlanej firmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mostostal Warszawa może zwolnić do 620 pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Tomasz Elżbieciak)

wnp.pl

19 cze 2013 16:20


W środowym komunikacie Mostostal podał, że zarząd przekazał 19 czerwca 2013 r. organizacjom związkowym działającym w spółce informację o wszczęciu procedury zwolnień grupowych. Informacja została również przekazana do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie.

- Z uwagi na potrzebę dostosowania wielkości zatrudnienia do aktualnej wielkości kontraktacji, która w efekcie prowadzi do likwidacji stanowisk pracy, a także zważywszy na trudną sytuację ekonomiczną branży budowlanej, działając na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 Ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - napisano w komunikacie spółki.

- Rozwiązanie umów o pracę planowane jest do 30 kwietnia 2014 r. i dotyczyć będzie grupy pracowników nie większej niż 620 osób. Liczba ta wynika z konieczności dostosowania poziomu zatrudnienia do wielkości niezbędnej do zrealizowania kontraktów obecnie znajdujących się w portfelu zamówień spółki - napisano.

Dodano, że wielkość zwolnień może ulec zmniejszeniu na skutek pozyskania kolejnych zleceń, a także w rezultacie pozytywnej decyzji w sprawie realizacji kontraktu na budowę bloków energetycznych w Opolu.

- Przygotowanie organizacji do działania w skali odpowiadającej potencjałowi rynku budowlanego poprzez zmniejszenie kosztów stałych funkcjonowania spółki stanowi wsparcie dla osiągnięcia zakładanych celów biznesowych i zwiększenia efektywności finansowej przedsiębiorstwa - stwierdzono w komunikacie.

Karolina Myszkiewicz, rzecznik Mostostalu, poinformowała portal wnp.pl, że obecnie spółka zatrudnia ok. 1050 pracowników. To drugi w ciągu ostatniego roku program zwolnień grupowych w Mostostalu Warszawa.

Poprzedni, ogłoszony pod koniec czerwca 2012 r., obejmował redukcję do 450 etatów i został zakończony w styczniu 2013 r. Przeciętne zatrudnienie w 2012 r. w Mostostalu Warszawa wynosiło 1558 osób wobec 1840 pracowników w 2011 r.

Niedawno Mostostal otrzymał od hiszpańskiej Acciony która posiada prawie 51 proc. udziałów warszawskiej spółki, pożyczkę w wysokości 15 mln euro. W sumie spółka zapożyczyła się u swojego właściciela już na blisko 100 mln euro.

Na poziomie grupy w pierwszym kwartale Mostostal zanotował 456,62 mln zł przychodów wobec 712,21 mln zł rok wcześniej. Strata netto wyniosła 23,09 mln zł wobec 10,7 mln zł straty rok wcześniej.

Mostostal Warszawa jest notowany na GPW od 1993 r. Od 1999 r. głównym udziałowcem spółki jest Acciona. Znaczącymi udziałowcami warszawskiej firmy są jeszcze OFE PZU Złota Jesień (17,13 proc.) oraz Aviva PTE (5,09 proc.).

Wśród spółek zależnych Mostostalu znajdują się dwie firmy notowane na GPW: Remak - specjalizujący się w pracach montażowych dla energetyki, oraz Mostostal Płock, pracujący m.in. na zlecenie sektora paliwowo-naftowego.

Na poziomie grupy Mostostal zanotował w 2012 r. 3,18 mld zł przychodów oraz 118,09 mln zł straty netto. Rok wcześniej było to 3,39 mld zł przychodów oraz 128,3 mln zł straty netto. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.