Mordasewicz: Program "Pierwsza praca" nie stworzy nowych miejsc pracy

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz krytycznie komentuje zaprezentowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego program "Pierwsza praca".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mordasewicz: Program "Pierwsza praca" nie stworzy nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 maj 2015 11:17


"Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych jest bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem. Jeśli przyjmujemy, że pracodawca zatrudniający pracownika do 30. roku życia dostaje dotację w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie, to oczywiście zwiększa to szansę na rynku pracy osób w wieku 28 czy 29 lat, ale zmniejsza szanse na rynku osób w wieku 31 albo 32 lata. Przecież od tego rozwiązania nie przybywa nam nowych miejsc pracy. Jeśli dostajemy dotację na zatrudnianie blondynów, a nie dostajemy na zatrudnianie brunetów, to będzie zatrudniać blondynów" - powiedział PAP Mordasewicz.

Czytaj też: Kandydaci na prezydenta o pomysłach na większe wynagrodzenia w Polsce

Dodał, że warto jednak rozważać wprowadzenie dotacji na zatrudnianie pracownika do pierwszej pracy, bo przyuczenie do zawodu osoby kończącej szkołę średnią lub uczelnię to duże koszty dla pierwszego pracodawcy.

Program "Pierwsza praca" to element zapowiadanej przez prezydenta strategii "Dobry start dla młodych". Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich. Ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi już w 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.