MOP: 2,1 mln nowych miejsc pracy w trzy lata w Europie?

Liczba bezrobotnych w trzecim kwartale 2014 w Europie przekroczyła 23 miliony, z których - aż 12 milionów, czyli niemal połowa - posiadała status bezrobotnego rok lub dłużej. Czy Europa ma jakiś plan, aby to zmienić?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MOP: 2,1 mln nowych miejsc pracy w trzy lata w Europie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 sty 2015 11:14


Jedną z propozycji ożywienia europejskiej gospodarki i walki z pogłębiającym się bezrobociem, jest wprowadzenie ambitnego Planu Inwestycyjnego w ramach rozwoju kapitału ludzkiego, którego środkiem i celem samym w sobie będzie sukcesywne zwiększanie wolumenu pracowników i tym samym podniesienie konkurencyjności rynku europejskiego dzięki nowym, prywatnym inwestycjom (Plan o wartości 315 miliardów euro został zaprezentowany przez prezydenta Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera).

Plan ma być dotowany częściowo z budżetu UE przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Czytaj też: MOP: do 2019 r. bezrobocie będzie rosnąć

Już teraz Komisja Europejska przewiduje, że urzeczywistnienie Planu Inwestycyjnego polegające na zwiększeniu dostępności kredytów inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw, zagwarantuje wzrost gospodarczy na poziomie 1 punktu procentowego na przestrzeni lat 2015-2017 i stworzy około 1,3 miliona dodatkowych miejsc pracy (do połowy roku 2018 roku w sumie ma ich być nawet 2,1 mln).

Czytaj też: 202 mln bezrobotnych na świecie. I na tym nie koniec

Wokół planu toczą się obecnie dyskusje, czy nie wystarczy sama relokacja lub odmrożenie już istniejących funduszy z pominięciem wypuszczenia na rynek nowych nakładów finansowych.

Warunkiem wykonania planu jest według Junckera przesunięcie dostępności środków kredytowych do krajów o najwyższej stopie bezrobocia ze szczególną promocją korzyści wynikających z udziału w projekcie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Plan miałby wejść w życie najpóźniej do końca pierwszej połowy 2015 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.