Monitor Rynku Pracy: Polacy przyzwyczaili się do niestabilności zatrudnienia?

Mimo tego, że wciąż co trzeci Polak obawia się, że jego bieżąca umowa o pracę zostanie zerwana lub nieprzedłużona, to w ostatnim kwartale odczuwał on mniejsze ryzyko utraty pracy, niż było to jeszcze w poprzednim roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Monitor Rynku Pracy: Polacy przyzwyczaili się do niestabilności zatrudnienia?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 lip 2013 14:11


Szczegółowe dane dotyczące rotacji Polaków na rynku pracy oraz ich odczuć prezentujemy w galerii. 

Jak wynika z sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad, który jest realizowany co kwartał w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, tempo rotacji na polskim rynku pracy wzrosło do poziomu najwyższego w badanych krajach europejskich.

Tym samym, po raz pierwszy od roku, wśród polskich badanych spadło poczucie dużego lub umiarkowanego ryzyka utraty pracy. Największe obawy pod tym względem mają osoby starsze w wieku 55-64 lat i młodsze, w wieku 18-24 lat. Obie grupy odczuwają również trudności w dostępie do pracy i zauważają, że często muszą wykonywać pracę, która jest poniżej ich kwalifikacji.

Respondentom u których odnotowano spadek obaw o utratę pracy towarzyszy wzrost przekonania o dostępności interesujących ofert pracy, co czyni Polaków jednym z bardziej optymistycznych narodów pod tym względem (wyprzedzają nas tylko Norwegowie).

Jak tłumaczy Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, korzystne oceny Polaków mogą wynikać z ich przyzwyczajenia... do trwającej już dłuższy czas niestabilności zatrudnienia.

- Nie zapominajmy też, że rozpoczynający się kwartał należy tradycyjnie do najlepszych w roku obfitując w prace sezonowe - są to krótkotrwałe, mniej stabilne oferty, ale jest o nie bardzo łatwo - podkreśla Słonina.

Ponadto wyniki badania pokazują, że w ostatnim półroczu, co czwarty polski respondent zmienił pracodawcę. Z jakiego powodu? 35 proc. wskazywało na poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia, a 34 proc. podejmowało decyzję o zmianie pracodawcy w wyniku zmian, jakie zaszły w strukturze firmy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.