×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Monitor Rynku Pracy, czyli kto i gdzie zmieniał pracę w czasie pandemii

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy miejsce zatrudnienia zmieniło 20 proc. Polaków. W porównaniu do wyników poprzedniego Monitora Rynku Pracy Randstad, jest to o 2 pkt. proc. więcej.

Monitor Rynku Pracy, czyli kto i gdzie zmieniał pracę w czasie pandemii
Do pracy za granicę najczęściej zamierzają wyjechać kierowcy (37 proc.). (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Instytut Badawczy Randstad opublikował wyniki 41. edycji badania Monitor Rynku Pracy.
  • W minionej połowie roku na zmianę pracodawcy najczęściej decydowali się inżynierowie oraz niewykwalifikowani robotnicy.
  • Mniej badanych deklarowało zmianę pracodawcy z powodu lepszej oferty finansowej w nowym miejscu pracy.

Od ogłoszenia pandemii do września, czyli w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmieniło miejsce zatrudnienia 20 proc. Polaków, tj. 2 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Najwięcej osób, które podjęły taki krok (24 proc.) zamieszkuje wschodni region Polski. Najrzadziej do innych firm przenosili się natomiast mieszkańcy zachodniej części kraju (16 proc. dla obszaru obejmującego woj. lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie). W podziale na typ miejscowości, pracodawcę najczęściej zmieniali mieszańcy wsi w obrębie dużych aglomeracji miejskich (24 proc.), najrzadziej natomiast wsi poza obrębem dużych aglomeracji (14 proc.). Takie działanie w ostatnim czasie było również domeną kobiet (22 proc. w porównaniu z 17 proc. mężczyzn) oraz osób młodych. Miejsce zatrudnienia zmieniło 30 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat i 25 proc. z przedziału od 30 do 39 lat.

Przedstawiciele tych branż najczęściej zmieniali pracę

Biorąc pod uwagę stanowiska, na zmianę pracodawcy najczęściej decydowali się inżynierowie (39 proc.), niewykwalifikowani robotnicy (32 proc.) oraz pracownicy biurowi i administracyjni (25 proc.). Najrzadziej – kadra kierownicza średniego szczebla (10 proc.), a także mistrzowie i brygadziści oraz top management (po 12 proc.).

Jak wynika z Monitora Rynku Pracy Randstad, w podziale na branże, pracę w nowym przedsiębiorstwie podjęło najwięcej przedstawicieli hotelarstwa i gastronomii (36 proc.), ochrony (27 proc.) oraz handlu detalicznego i hurtowego (21 proc.). Najmniej osób, które zmieniły pracodawcę w ostatnich 6 miesiącach reprezentuje sektor edukacji (4 proc.).

Grafika: Monitor Rynku Pracy
Grafika: Monitor Rynku Pracy

Nie kasa gra pierwsze skrzypce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Monitor Rynku Pracy, czyli kto i gdzie zmieniał pracę w czasie pandemii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA