Mniej pracowników wydawnictwa zostanie zwolnionych

- Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zdecydowały, że zwolnią mniej pracowników niż wcześniej planowano; pracę stracą 73 osoby - poinformował rzecznik prasowy firmy Jarosław Matuszewski. Zwolnienia mają związek ze zmianami prawa dotyczącymi darmowych podręczników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej pracowników wydawnictwa zostanie zwolnionych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 cze 2014 8:04


"W wyniku restrukturyzacji firmy i negocjacji między pracodawcą a związkami zawodowymi udało się zmniejszyć skalę zwolnień, wobec planowanej początkowo liczby ponad 120 osób" - napisał Matuszewski w komunikacie.

Zaznaczył, że pracodawca i związki zawodowe podpisały porozumienie dotyczące warunków zwolnień grupowych. Określa ono szczegółowo zakres odpraw, rekompensat, premii, dodatkowych świadczeń, pakietów medycznych, referencji, możliwości odkupienia używanego sprzętu, jak i zakres wsparcia przygotowany we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz Powiatowym Urzędem Pracy.

Przewidziany przez prawo proces negocjacji ze związkami zawodowymi rozpoczął się 19 maja 2014 r. "Przyczyną rozpoczęcia negocjacji były prace nad zmianami do ustawy oświatowej, prowadzone przez polski rząd w trybie pilnym. Dzięki uchwalonej przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawie rząd stał się dominującym wydawcą na rynku podręczników do klas I-III, zabierając możliwości konkurowania jakością innym podmiotom gospodarczym. W związku z tym, wydawca, taki jak WSiP, był zmuszony przeprowadzić restrukturyzację firmy, która polega m.in. na zwolnieniach grupowych" - podkreślił rzecznik prasowy firmy.

Czytaj też:  Wydawnictwo zwolni 40 proc. pracowników

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uchwaloną przez Sejm pod koniec maja, a podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą stopniowo wyposażani w bezpłatne podręczniki. Jako pierwsi podręczniki otrzymają we wrześniu tego roku uczniowie I klas szkół podstawowych. Za rok z bezpłatnych podręczników przygotowanych na zlecenie resortu edukacji korzystać będą uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III.

Prace nad rządowym "Naszym elementarzem" dla pierwszaków trwają. Zgodnie z nowelą, nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż ten podręcznik - pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.