- newseria.pl/AKC
- •Opublikowano: 29 lip 2022 20:00
Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w czerwcu wyniosło 4,9 proc. i było o 0,2 pkt proc. niższe niż w maju oraz o 1,1 pkt proc. niż w czerwcu 2021 roku. To najniższy wynik od 32 lat. W dużej mierze jest to efekt dużego zapotrzebowania na pracowników sezonowych - dlatego latem z reguły bezrobocie spada najmocniej. Jednak na rynku widać już zmniejszającą się liczbę ogłoszeń o pracę i słabnącą presję płacową.

- Obserwujemy spadek liczby ogłoszeń o pracę o kilka punktów procentowych w stosunku i do zeszłego roku, i nawet w maju do kwietnia, co może być w pewien sposób niepokojące, bo wiemy, że jest więcej ogłoszeń na prace sezonowe - mówi Wojciech Ratajczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR, prezes zarządu agencji zatrudnienia Trenkwalder.
- To oznacza, że jest ich znacznie mniej w innych dziedzinach - wyjaśnia.
- Główne zagrożone dziedziny to bankowość, finanse, ubezpieczenia.
W gospodarce nadchodzi spowolnienie spowodowane wysoką inflacją i będącymi jej konsekwencją podwyżkami stop procentowych. Według odczytu GUS w czerwcu inflacja sięgnęła 15,5 proc., najwięcej od marca 1997 roku.
Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe od października 2021 roku; w tym czasie referencyjna stopa podniosła się z 0,1 proc. do 6,5 proc., a nie brakuje głosów, że będą kolejne podwyżki. Przekłada się to na aktywność gospodarczą, a więc także na rynek pracy.
Czytaj więcej: Koniec dobrej passy na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze na horyzoncie
W czerwcu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 10 osób) było wyższe o 2,2 proc. w porównaniu z czerwcem 2021 r., a tylko o 0,1 proc. niższe niż w maju 2022.
- Firmy badane przez nas wykazują bardzo duży stopień niepewności. 50 proc. firm przewiduje recesję, tylko 8 proc. firm przewiduje wzrost, jednocześnie tylko 25 proc. firm przewiduje zatrudnianie nowych pracowników, jeszcze jesienią 2021 roku było to ponad 30 proc. - mówi Wojciech Ratajczyk.
I wylicza, że tylko 8 proc. przedsiębiorstw przewiduje spadek zatrudnienia, zwolnienia.
- Oznacza to, że firmy, pomimo dużej niepewności, chcą budować albo co najmniej utrzymać swoje stałe zespoły, co według mnie świadczy o tym, że bezrobocie w najbliższym czasie, jeśli nie wydarzy się jakaś ekonomiczna katastrofa, nie będzie znacząco wzrastać - wyjaśnia.
Stopa bezrobocia będzie spadać
Krajowa Izba Gospodarcza w komentarzu do czerwcowych danych GUS prognozuje, że w okresie sierpień-październik stopa bezrobocia może nawet jeszcze spaść - do 4,8 proc., a zimą spodziewa się powrotu do poziomu 5 proc.


Słowa kluczowe
- IT
- logistyka
- bezrobocie
- GUS
- obsługa klienta
- Manpower Group
- Polskie Forum HR
- Trenkwalder
- Trenkwalder Polska
- stopa bezrobocia
- Krajowa Izba Gospodarcza
- Wojciech Ratajczyk
KOMENTARZE (0)