Młodzi wysoko cenią swoje kompetencje. Czy ich samoocena pokrywa się z oczekiwaniami pracodawców?

Zdobywanie doświadczeń zawodowych już podczas studiów i wysoka ocena własnych umiejętności – to cechy charakterystyczne dla studentów i młodych absolwentów najlepszych uczelni w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi wysoko cenią swoje kompetencje. Czy ich samoocena pokrywa się z oczekiwaniami pracodawców?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 paź 2015 0:01


Studenci i absolwenci nie stawiają pierwszych kroków na rynku pracy po ukończeniu edukacji. Ponad 80 proc. już w trakcie studiów odbyło praktyki bądź podjęło pracę w swoim zawodzie – wynika z badania Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy – Liderzy przyszłości”.

Młodzi chętnie biorą udział w programach edukacyjnych oferowanych przez pracodawców czy też specjalistycznych warsztatach (zarówno merytorycznych, jak i związanych z rozwijaniem umiejętności miękkich).

Wysoką pozycję na liście doświadczeń posiadanych przez respondentów zajmują również prace dorywcze i sezonowe oraz wolontariat. Choć tego rodzaju doświadczenia zawodowe są dużo mniej cenione przez badanych z perspektywy ich użyteczności w pracy zawodowej.

Kompetencje absolwentów

Praca jest niezwykle ważna dla większości przedstawicieli generacji Y. Ponad 81 proc. z nich deklaruje, że miało już okazję zdobyć w swoim kraju doświadczenie zawodowe (pracę, praktyki lub staże) związane z kierunkiem wykształcenia.

Młodzi ludzie bardzo wysoko oceniają swoje kompetencje. Najmocniej czują się w wyszukiwaniu i analizie informacji oraz wyciąganiu wniosków (blisko 70 proc. wskazań). Na kolejnych miejscach wskazują umiejętności efektywnego uczenia się nowych rzeczy (prawie 69 proc. deklaracji) oraz komunikacyjne (66 proc. odpowiedzi). Kompetencje takie jak współpraca w grupie czy samoorganizowanie pracy otrzymały również wysokie oceny, na poziomie blisko 65 proc. wskazań.

Jak pokazują wyniki badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy widziany oczami pracodawców”, zrealizowanego w ramach V edycji projektu „Bilans Kapitału Ludzkiego”, to właśnie umiejętność organizowania sobie pracy jest obecnie kompetencją najbardziej poszukiwaną przez pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.