Młodzi wciąż myślą o emigracji

Co trzeci absolwent lub uczeń szkoły zawodowej i technikum wciąż rozważa podjęcie pracy za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi wciąż myślą o emigracji

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 mar 2015 16:42


Dlaczego młodzi chcą uciekać z Polski? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Gumtree, głównym powodem decyzji o wyjeździe za granicę są niskie zarobki w Polsce.

Istotnym czynnikiem są również trudności w zdobyciu pracy. Młodzi uważają również, że za granicą łatwiej jest się urządzić, znaleźć mieszkanie czy uzyskać świadczenia socjalne. 14 proc. badanych chce wyjechać, bo uważa, że w kraju nie znajdzie pracy zgodnej z wykształceniem.

Istnieje poważna obawa, że jeśli te warunki się nie zmienią, to mimo inwestycji Ministerstwa Edukacji w szkoły zawodowe, wykwalifikowanych fachowców zyskają nie polscy, a zagraniczni pracodawcy.

Najbardziej pożądanym kierunkiem emigracji dla młodych Polaków, którzy skończyli lub kończą technika lub zasadnicze szkoły zawodowe i chcą wyjechać do pracy za granicę, są Niemcy (30 proc.) oraz Wielka Brytania (27 proc.).

Co ósmy planujący lub rozważający emigrację zarobkową (13 proc.) najchętniej wyjechałby do Stanów Zjednoczonych. Innymi wymienianymi krajami docelowymi są: Holandia, Norwegia, Francja, Kanada, Szwajcaria, Irlandia oraz Szwecja.

Nieco ponad połowa rozważających wyjazd z Polski (52 proc.) przeglądała już oferty pracy w kraju docelowym. 47 proc. natomiast nie poczyniło do tej pory żadnych starań, by znaleźć pracę za granicą.

Jednak czy plany wyjazdowe były poprzedzone wcześniejszymi poszukiwaniami pracy w Polsce?

Ośmiu na dziesięciu młodych, którzy rozważają podjęcie pracy za granicą, do tej pory szukało miejsca pracy w Polsce, a 30 proc. odpowiadających na to pytanie ma już zatrudnienie w Polsce, ale mimo to myśli o wyjeździe.

A gdzie młodzi poszukują pracy?

 

 *Badanie zostało przeprowadzone w w lutym i marcu 2015 r. wśród 600 absolwentów oraz uczniów szkół zawodowych i techników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emigrant 2015-03-31 17:11:05

I co z tej "polskiej" wolności ? Czy dla młodych ludzi, kupiła bilet na samolot, dała pracę i możliwość, choćby wynajęcia w Kraju, skromnego mieszkania ? Nic, tylko zwykłą propagandę. Dziękuję za taką wolność, którą nikt się nie naje i nie nakarmi głodnych. Napiszcie w tych swoich statystykach ilu Polaków, musi żyć na koszt swoich rodzin, szczególnie tych gdzie jest rencista czy emeryt. To będzie, ciekawa statystyka.

zastarynaemigrację 2015-03-31 16:25:22

Przecież Pani Magda, chciała "tylko" zrobić reklamę, dla swojej firmy, która żyje z dotacji unijnych, czyli na koszt polskiego podatnika. Dziękuję Pani "glewe", że napisała Pani prawdę o tej firmie, która pomaga tylko sobie a nie tym młodym, którzy chcą żyć, jak cywilizowani ludzie.

obserwator1 2015-03-31 16:12:55

Młodzi korzystają z największego osiągnięcia od 1980 roku, z wolności. Bo dla większości w kraju jest jedynie wolność.