Młodzi studiują, chociaż dyplom im pracy nie załatwi...

Co trzeci pracodawca w Polsce ma problem z tym, by znaleźć odpowiednich pracowników. Jednocześnie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce w lipcu 2014 r. niecałe 12 proc. Gdzie leży przyczyna problemu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi studiują, chociaż dyplom im pracy nie załatwi...

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 wrz 2014 9:23


O tym, że w Polsce zbyt wiele osób studiuje (i to często kierunki, na które nie ma popytu wśród pracodawców), mówi się w Polsce od kilkunastu lat. Mimo tego, nadal wiele osób wybiera studia, które nie dają żadnych szans na bycie poszukiwanym na rynku pracy specjalistą.

Z raportu ManpowerGroup Niedobór Talentów 2014 wynika, że do najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce należą kolejno: wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie, operatorzy produkcji, menedżerowie sprzedaży i kierowcy. Pracodawcy często szukają również: pracowników IT, przedstawicieli handlowych, techników, niewykwalifikowanych pracowników fizycznych oraz menedżerów projektów.

Czytaj też: Brak odpowiednich kandydatów to efekt niekompetencji rekruterów

Jak widać, 6 spośród 10 grup najbardziej pożądanych pracowników nie wymaga wykształcenia wyższego. Mimo tego większość młodych ludzi studiuje. I to często kierunki, po których szansy na pracę w którymkolwiek z powyższych zawodów i tak nie ma, bo nawet na pracownika fizycznego trzeba mieć nieco werwy i siły, której często nie posiadają osoby, które spędziły 5 lat w bibliotece. Co ciekawe, mimo wiedzy o tym, że nie potrzeba w Polsce (ani na świecie) aż tylu magistrów, nadal przodujemy jeśli chodzi o zainteresowanie wykształceniem wyższym.

Czytaj też: Na polskim rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W czym tkwi problem?

- Spadająca liczba studentów, o której w tym roku alarmowały media, nie wynika przecież z tego, że młodzi ludzie stracili pęd do wiedzy, ale z niżu demograficznego. Studentów jest mniej, bo osób w wieku studenckim ubywa - komentuje sytuację Krzysztof Kirejczyk, prezes serwisu pracy Praca.pl.

- Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wśród najpopularniejszych kierunków studiów w zeszłym roku akademickim znalazły się takie jak pedagogika, ekonomia, zarządzanie czy prawo – kierunki, po których już obecnie jest nadmiar absolwentów - dodaje ekspert.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.