Młodzi prawnicy chcą zmian w branży prawniczej

Nowa generacja młodych prawników ma międzynarodowe ambicje i chce zmodernizować tradycyjne aspekty zawodu prawnika. Wielu młodych chciałoby, aby ich praca bardziej przypominała działalność biznesową niż profesję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi prawnicy chcą zmian w branży prawniczej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 sty 2014 10:57


Badanie „21st Century law firm: Inheriting a new world" opracowane przez globalną firmę prawniczą Eversheds wykazało, że młodzi prawnicy postrzegają nowoczesne technologie jako klucz do zreformowania i wzrostu efektywności metod pracy, które często uważają za przestarzałe. Ważnymi czynnikami są dla nich możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku i równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Odpowiedzi zawarte w ankietach pokazały, że młodzi prawnicy poszukują nowych metod pracy. Dostrzegają kluczową rolę osobistego zaangażowania i nawiązywania relacji z klientami, a także chcą lepiej wykorzystywać technologie do mądrzejszego i bardziej efektywnego działania. Ponad jedna trzecia (35 proc.) badanych uważa, że poziom wykorzystania technologii w branży jest niewystarczający, a niemal połowa wskazała sposoby na zwiększenie wydajności swoich kancelarii, między innymi poprzez wykorzystanie technik zarządzania projektami i zasobami ludzkimi.

Mimo że prawie dwie piąte (39 proc.) młodych prawników uznało, że popularny obecnie model struktury kancelarii, w której na szczycie hierarchii znajdują się partnerzy, jest niezgodny z duchem XXI wieku, ambicją większości (68 proc.) nadal jest osiągnięcie pozycji partnera. Zauważalna jest jednak duża różnica w poglądach w zależności od płci - zostać partnerem pragnie 77 proc. mężczyzn i zaledwie 57 proc. kobiet. Co więcej, niemal połowa (46 proc.) ankietowanych mężczyzn planuje praktykowanie prawa jako ścieżkę kariery na całe życie. W przypadku kobiet jest to tylko 34 proc.

Również wiek w dużym stopniu wpływa na odpowiedzi ankietowanych. Prawnicy w wieku 26-30 lat są mniej zainteresowani (jedynie 65 proc.) pozycją partnera niż ich starsi koledzy. Młodsi ankietowani są także mniej skłonni, by za dziesięć lat nadal widzieć siebie w kancelarii prawnej (56 proc. osób w wieku 26-30 lat w porównaniu z 61 proc. w innych kategoriach wiekowych) lub wiązać z tym zawodem resztę swojej kariery (37 proc. osób w wieku 26-30 lat w porównaniu z 43 proc.).

Postrzeganie rozwoju kariery przez młodych prawników jest również w dużym stopniu zróżnicowane geograficznie. Marzenia o pozycji partnera są np. znacznie częstsze w Ameryce Południowej (79 proc.) niż w Ameryce Północnej (58 proc.).

Dla młodych prawników ważne są również warunki pracy. Więcej niż jedna trzecia (38 proc.) mówi, że dla przyszłości ich kariery zasadnicze znaczenie ma elastyczny czas pracy, a ponad jedna czwarta (28 proc.) chciałaby lepszej infrastruktury, usprawniającej ich pracę. Kolejne 25 proc. zgłasza potrzebę większej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, a po 28. roku życia to ta sfera jest wśród prawników głównym argumentem przemawiającym za zmianą firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.