×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młodzi inżynierowie są w budowlance na wagę złota. Wysoko się cenią

Coraz więcej młodych ludzi rozpoczyna pracę już na studiach. Gdy opuszczają mury uczelni, mają już jakieś doświadczenie. Myślę, że to właśnie z tego powodu ich oczekiwania płacowe rosną - mówi Anna Karyś-Sosińska, dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie.

Młodzi inżynierowie są w budowlance na wagę złota. Wysoko się cenią
Spowolnienie gospodarcze nie zwiększyło dostępności kandydatów do pracy w sektorze budowlanym (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
 • Ostatnie lata nie były łatwe dla firm, ale nie zmieniły sytuacji na rynku pracy inżynierów. Jak przekonuje Anna Karyś-Sosińska z Budimeksu, nadal mamy rynek pracownika.
 • Coraz więcej pracowników odchodzi na emeryturę, powstaje więc luka pokoleniowa. Z kolei młodzież wykazuje coraz mniejsze zainteresowanie wyborem kierunków technicznych na uczelniach, dlatego brakuje młodych inżynierów.
 • Wyzwaniem są także zmieniające się wymagania młodych, jak również wysokie oczekiwania finansowe. Coraz większą wagę przywiązują do work-life balance i niechętnie podejmują pracę poza miejscem zamieszkania.

O inżynierów od zawsze nie było łatwo na rynku pracy. Czy spowolnienie gospodarcze, o którym coraz głośniej się mówi, zmieniło coś?

Anna Karyś-Sosińska, członek zarządu i dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie: Ostatnie lata nie były łatwe dla firm, ale nie zmieniły sytuacji na rynku pracy inżynierów – nadal mamy rynek pracownika. W Budimeksie również to odczuwamy. Spowolnienie gospodarcze nie zwiększyło dostępności kandydatów do pracy w sektorze budowlanym. Coraz więcej pracowników odchodzi na emeryturę, powstaje więc luka pokoleniowa. Z kolei młodzież wykazuje coraz mniejsze zainteresowanie wyborem kierunków technicznych na uczelniach, dlatego też brakuje młodych inżynierów.

Do tego dochodzi bezrobocie w Polsce, które na koniec marca 2023 roku według danych GUS-u było na poziomie 5,4 proc. Coraz bardziej odczuwalny jest także niż demograficzny. W efekcie rekrutacja inżynierów pozostaje wyzwaniem. Nadal mamy trudności z pozyskiwaniem pracowników w niektórych obszarach – kandydatów jest tam po prostu za mało.

Anna Karyś-Sosińska, członek zarządu i dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie (Fot. mat. pras.)
Anna Karyś-Sosińska, członek zarządu i dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie (Fot. mat. pras.)

Rekrutacja w branży budowlanej jest wyzwaniem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Młodzi inżynierowie są w budowlance na wagę złota. Wysoko się cenią
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ondrek 2023-06-05 09:45:58

  Dokręcali 20 lat temu śrube ich rodzicom to teraz mają. "Nie ma pracowników". Zatrudnijcie sobie hindusa co gołymi łapami beton miesza.

 • Inżynier, który nie chce pracowac w zawodzie 2023-05-31 11:02:13

  Haha wysoka się cenią 5000 zł. Pracując jako freelancer wystawiam oferty na allegro i kosze tyle samo, pracując średnio 4h dziennie. O 12 mam codziennie już wolne, nie martwię się ze zaraz coś się zawali i mnie posądza o czyjąś śmierć. 5000 zł duże pieniądze co za pierdolety. Sam ukończyłem studia techniczne na PW, ale ta ultra "kariera" inżynierska jakoś mnie nie przekonuje.

 • wer 2023-05-31 08:52:58

  Koc. "wysoko sie cenią" ??? Co ty masz za studia. socjologie, historie lub politologie.I castingi ?? Spróbuj przejsc studiana uczelni technicznej. Inzynier w Polsce zarabia grosze. Na starcie powinien miec 2 średnie krajowe.

 • David 2023-05-31 08:38:45

  BUDIMEX to jedna wilka ściema, mówie bo wiem, młodzi zarabiają słabo a do tego głownie zajmują sie „dokładaniem papieru do ksero” bo ilośc osób z doświadczeniem powoduje że młodzi zanim dostaną szansę poprowadzić swoją budowę jako kierownik budowy to mijają dekady. Więc rotacfja jest duża bo przechodzą do mniejszych firm gdzie dostają bardziej odpowiedzialne stanowiska a przez to kasa też jest lepsza. Dlatego nie wieżcie w te artykuły bo to tylko polityka PR Budimexu

 • dziobak 2023-05-30 17:37:44

  Czy to jest wysoko? Biorąc pod uwagę poziom odpowiedzialności inżyniera to kwota 5000 nie jest wygórowana. Jeśli w zawodzie o zbliżonym poziomie odpowiedzialności i wiedzy ustawa gwarantuje 4500zł netto po studiach a po kilkunastu miesiącach 5500 to inżynier po roku pracy powinien osiągać co najmniej tę kwotę. Uprawniony co najmniej 6700 netto. Dodam jeszcze że przy 10h/ doba kwoty powinny być odpowiednio wyższe tj. 6200, 7600, 9300 a przy 12h/doba odpowiednio 8500, 10400, 12600.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA