Młodym na rynku pracy jeszcze nigdy nie było tak łatwo?

• Z danych GUS wynika, że 90 proc. osób w wieku 20-24 lat uczy się. Ten wskaźnik wyróżnia Polskę na tle Unii Europejskiej.
• Jednocześnie, w grupie tej już 1/3 osób jest aktywna zawodowo.
• Zdaniem ekspertów Work Service w dzisiejszych warunkach rynkowych ofert pracy dla studentów nie brakuje, szczególnie w takich branżach jak usługi, handel czy logistyka.
• W tych sektorach średnie stawki godzinowe sięgają od 12 do nawet 21 złotych brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodym na rynku pracy jeszcze nigdy nie było tak łatwo?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 wrz 2016 12:10


W tym roku egzamin maturalny pisało 258 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z czego niemal 80 proc. zdało. To głównie oni od października dołączą do grupy obecnych już studentów. W roku akademickim 2015/16 było ich ponad 1,4 miliona osób.

Na tle Unii Europejskiej charakteryzujemy się bardzo wysokim odsetkiem osób podejmujących edukację wyższą. W Polsce 9 na 10 osób wieku 20-24 lata uczy się, podczas gdy w krajach unijnych ten odsetek wynosi 8,2

Czytaj też: Raport Amway: Młodzi Polacy chcą zakładać własne firmy i sami sobie szefować

- Młodym na rynku pracy jeszcze nigdy nie było tak łatwo. Wynika to z jednej strony z najniższego w ostatnich latach bezrobocia, a z drugiej strony niżu demograficznego. Odczuwają go zarówno uczelnie, jak i pracodawcy. Już w ubiegłym roku odnotowano o 64 tysiące mniej studentów, a to oni stanowią pierwszą grupę, która wchodzi na rynek pracy. Co więcej mamy niestety coraz więcej wiecznych studentów. Już ponad 73 tysiące osób w wieku ponad 25 lat to bierni zawodowo, którzy deklarują, że nadal się uczą, przez co opóźniają podjęcie pierwszego zatrudnienia – wylicza Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

- Dlatego w warunkach mniejszej dostępności młodych kadr, pracodawcy muszą o nie bardziej zabiegać. Stąd coraz częściej obserwujemy, że wraz rozpoczęciem roku akademickiego, pojawiają się oferty skierowane bezpośrednio do studentów i zapewniające elastyczne godziny pracy – dodaje Inglot.

Najwięcej ofert pracy dla studentów czeka obecnie w handlu, pracach biurowych, call center i przy opiece nad dziećmi. Średnie wynagrodzenia w telefonicznej obsłudze klienta znajdują się na poziomie 12,5 zł brutto za godzinę.

Wyższe wynagrodzenia uzyskają osoby na podstawowych stanowiskach biurowych w sektorze finansowym, gdzie stawki potrafią sięgać poziomów 16 zł brutto za godzinę. Najatrakcyjniejsze płace można jednak uzyskać jako opiekunka do dzieci, gdzie można zarobić od 18 do nawet 24 zł brutto za godzinę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxxyy 2016-09-30 12:54:43

Na studia idzie dużo osób , ale nie wszyscy je kończą. Rzadko kto też potrafi dotrwać do magistra.