Młodych Polaków na bezrobociu coraz mniej. To zasługa stażów?

Jak pokazują statystyki, młodych osób bez pracy jest coraz mniej. Skąd taka poprawa?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodych Polaków na bezrobociu coraz mniej. To zasługa stażów?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 sie 2014 10:19


W lecie łatwiej o pracę dla młodych. Dużo osób zatrudnia się w nadmorskich kurortach, np. przy sprzedawaniu lodów czy fast foodów. Inni podejmują pracę sezonową i przykładowo roznoszą ulotki czy zbierają owoce. Podczas wakacji zawsze spada liczba młodych bezrobotnych, jednak jak pokazują statystyki sytuacja młodych poprawia się systematycznie.

Czytaj też: Praca za darmo, wyzysk, parzenie kawy, nuda. Z tym staże kojarzą się studentom

„Gazeta Wyborcza” informuje, że młodych osób do 25 roku życia, które jeszcze przed wakacjami zarejestrowały się w urzędach pracy, było o 75 tys. mniej niż w ubiegłym roku. Obecnie status bezrobotnego posiada 310 tys. młodych. Poprawę te potwierdzają dane Eurostatu. W czerwcu br. bez pracy było ok. 23,6 proc. młodych Polaków, natomiast rok wcześniej – ponad 27 proc.

Skąd taka poprawa? Wszystko dzięki dodatkowym pieniądzom, które Ministerstwo Pracy przeznaczyło na ten cel. W tym roku resort pracy dorzucił dodatkowy 1 mld zł, co dało 12 mld zł łącznie. Dodatkowo pośredniaki dysponują unijnymi pieniędzmi na aktywizację młodych.

Czytaj też: Bezpłatne staże przyczyniają się do wykluczenia z rynku pracy zdolnych młodych ludzi

- Niższe bezrobocie to mniejsze wydatki na zasiłki dla bezrobotnych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, ok. 200 mln zł, chcemy przeznaczyć na wsparcie osób poszukujących pracy, w tym właśnie młodych – tłumaczy dla „GW” Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

A co ze stażami w urzędach pracy - czy rzeczywiście wspierają walkę z bezrobociem? -  Firmy chętnie zatrudniają młodych na staże, ale później te osoby wracają z powrotem do urzędu, kiedy tylko minie czas na obowiązkowe przedłużenie umowy. Niekiedy po dosłownie kilku dniach – mówi na łamach „GW” Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Pracodawcy cynicznie wykorzystują staże jako sposób na tanią siłę roboczą. Jak są dodatkowe środki na ten cel, to po prostu z tego korzystają. A potem nie przedłużają umów jednym stażystom, a zatrudniają na staże kolejnych – komentuje w rozmowie z „GW”  Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.