Młode mamy nie mają łatwego życia. Z jednej strony chcą jak najdłużej uczestniczyć w wychowaniu dziecka, z drugiej kontynuować karierę, nie powodując w swoim CV większych luk. Jak przekonać pracodawcę, że młoda mama jest dobrym pracownikiem, mimo że w jej w życiorysie pojawiła się tak długa przerwa w pracy? Eksperci mają na to kilka rad.
Ciąża i narodziny dziecka nie muszą być przeszkodą w karierze (fot. Fotolia)
- Narodziny dziecka i spędzenie z nim pierwszych miesięcy życia to bardzo ważny czas w życiu całej rodziny. Jednocześnie jest on bardzo intensywny i męczący. Wszystkie gorsze chwile rekompensuje jedyna w swoim rodzaju więź, która tworzy się między matką i dzieckiem.
- Właśnie dlatego w obliczu konieczności bądź chęci powrotu do pracy w umyśle mamy rozpoczyna się bitwa myśli: z jednej strony będę mogła „wyjść do ludzi”, realizować się, a z drugiej zostawiam w domu maleństwo, które mnie potrzebuje. Jak podjąć decyzję, która zapewni spokój?
Przygotowania warto rozpocząć od kluczowej kwestii, czyli upewnienia się, że dziecko będzie bezpieczne. Zapewniając dziecku opiekę na czas nieobecności w domu, mama będzie mogła pracować efektywnie, bez zastanawiania się, co w tym czasie dzieje się z jej pociechą. Bądź przystąpić do pisania CV i poszukiwania nowej profesji. Od czego zacząć? Oto kilka porad ekspertów.
– Przede wszystkim postaw się na miejscu rekrutera: gdybyś to ty nim była, jakie CV przyciągnęłoby twój wzrok? Co takiego musiałoby w nim być, abyś je przeczytała zamiast tylko „rzucić okiem”? Puść wodze fantazji – nie trzymaj się tradycyjnych, sprawdzonych schematów. Może nietypowa forma graficzna, interesujący wstęp, zaskakująca treść? Pamiętaj, CV ma cię dobrze zaprezentować, ale aby to zrobić, rekruter najpierw musi je wyłowić spośród innych, standardowych aplikacji – radzi Małgorzata Kowalczewska, coach, specjalista ds. public relations.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Bardzo ważną, choć niedocenianą przez kandydatów, bądź zupełnie pomijaną, rubryką w CV są "umiejętności". – A to właśnie umiejętności decydują o twoim podejściu do pracy, o twojej efektywności. Zastanów się, jakie umiejętności nabyłaś, odkąd zostałaś mamą? Które z nich możesz wykorzystać w pracy? Wielozadaniowość, cierpliwość, praca w trudnych warunkach (np. hałas, rozpraszanie uwagi), dobra organizacja czasu, kreatywność i wiele innych – wymienia ekspertka.
Czytaj też: Premia za drugie dziecko i dłuższy urlop rodzicielski płatny w 100 proc.
Kolejna rzecz to szkolenia. Dzisiaj nie trzeba wychodzić z domu, aby się dokształcać. W internecie znajdziemy mnóstwo szkoleń online z każdej branży. W ten sposób możemy się „zaktualizować” i oczywiście zamieścić informację o odbytym kursie w CV. – Takie działania pokażą pracodawcy, że jesteś zaradna i zaangażowana – mówi Kowalczewska.
Pisząc CV, warto pochwalić się działaniami społecznymi - w lokalnym stowarzyszeniu, grupie dla mam. Informacje o tego typu inicjatywach zawsze warto umieścić, gdyż świadczą one o energii, chęci działania i otwartości.
– Gdy już napiszesz CV, pokaż je komuś, kto na co dzień zajmuje się rekrutacjami – możesz poprosić o pomoc headhunterów, znajomych z branży HR, każdego, kto może ci pomóc. Ich uwagi będą wisienką na twoim „torcie”. A potem działaj – im więcej CV wyślesz, tym większe prawdopodobieństwo, że odbierzesz telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną – dodaje ekspertka.
Mamy wracają do pracy
Według raportu Pracuj.pl do tego samego pracodawcy po urlopie macierzyńskim wraca aż 67 proc. kobiet. Tylko co piąta zmienia pracę (21 proc.), a 5 proc. decyduje się na otwarcie własnego biznesu.
Jak podkreśla Sylwia Sosnowska, ekspert Pracuj.pl, HR manager w Grupie Pracuj, kluczem do sukcesu przy powrocie do znanego sobie środowiska pracy jest śledzenie na urlopie branżowych wiadomości i bycie na bieżąco ze swoją specjalizacją.
Czytaj też: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Są mamy, które wybierają inną drogę
Polki wciąż jednak rzadko korzystają z uprawnień, które im przysługują – według badań Pracuj.pl tylko 22 proc. z nich wybrało pracę na niepełny etat. Liczba osób, które mają dostęp do form zatrudnienia ułatwiających wychowywanie dzieci, stale rośnie.
Elastyczny czas pracy ma zapewnionych 36 proc. badanych rodziców (zarówno matek, jak i ojców), a możliwość pracy zdalnej – 30 proc. Jak podkreśla Katarzyna Łodygowska, prawniczka i autorka popularnego bloga Matka Prawnik, zmiany napędza coraz większa świadomość atutów rodziców jako pracowników. Matki są gotowe na wiele zadań i wyzwań; mogą pochwalić się świetną organizacją pracy i doskonałym zarządzaniem czasem.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)