×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ministerstwo chwali się kolejnym rekordem na rynku pracy

  • KDS
  • 8 lis 2022 10:43

W październiku na rynku pracy padł kolejny rekord. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, liczba osób poszukujących pracy spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys. To najmniej od przeszło trzech dekad. Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ministerstwo chwali się kolejnym rekordem na rynku pracy
Po raz ostatni w historii Polski mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

– Tak niskiej liczby osób bezrobotnych nie mieliśmy od 32 lat. Osiągnięty wynik traktujemy jako sukces, ale to również wyzwanie do tego, żeby te liczby były jeszcze niższe. Odpowiednia i odpowiedzialna polityka pozwoliła nam uchronić polski rynek pracy w okresie pandemii. Setki miliardów złotych przeznaczyliśmy na ratowanie miejsc pracy w tym okresie. Konsekwentnie realizujemy też inwestycje strategiczne, co z pewnością przekłada się na niską stopę bezrobocia w naszym kraju – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje, po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 r.

Stopa bezrobocia w październiku 2022

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na niezmienionym poziomie i wyniosła 5,1 proc., a w zestawieniu z końcem października 2021 r. była niższa o 0,8 pkt. proc.

Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie podkarpackim (8,7 proc.).

Mniej wolnych miejsc pracy

W październiku 2022 roku (według wstępnych danych) pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 86,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 13,2 tys. (13,3 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 34,7 tys. (28,7 proc.) mniej niż w październiku 2021 r.

Porównując poziom bezrobocia z końca października br. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią COVID-19), liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 122,4 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.

Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według danych opublikowanych 3 listopada 2022 zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła we wrześniu 2022 r. 2,6 proc. w Polsce wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w strefie EURO. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,2 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Na trzecim miejscu znalazły się Malta oraz Niemcy z wynikiem 3 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ministerstwo chwali się kolejnym rekordem na rynku pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2022-11-08 16:17:36

    Propagandy ciąg dalszy, g...o prawda.

  • IMHO 2022-11-08 12:26:49

    To zasługa tak zwanej katastrofy demograficzne, a nie ministerstwa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA