PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mimo kryzysu branża nie zwalnia. Zamiast cięć kadrowych będą rekrutacje

  • jk
  • 2 lis 2022 12:39

Chociaż Polacy zaczynają ograniczać wydatki, to z robienia zakupów nie zrezygnują. Nie pozostaje to bez wpływu na sektor handlowy, który - mimo kryzysu - ma się całkiem dobrze. Jak wynika z danych CBRE, 57 proc. sieci handlowych zamierza w tym roku powiększyć liczbę sklepów stacjonarnych. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników - w porównaniu do poprzedniego roku o około 20 proc.

Mimo kryzysu branża nie zwalnia. Zamiast cięć kadrowych będą rekrutacje
Znaczącą grupą wśród osób zatrudnionych w handlu są pracownicy tymczasowi, których potrzeba coraz więcej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W obliczu kryzysu ekonomicznego sektor handlowy ma się całkiem nieźle. Otwierają się nowe markety oraz centra dystrybucyjne – od początku roku powstały 184 100 metrów kwadratowych nowej przestrzeni handlowej, a w budowie są kolejne (dane CBRE).
  • Brak zastoju w handlu odzwierciedlają także dane dotyczące zapotrzebowania na pracowników. Obecnie zapotrzebowanie na kandydatów w branży handlowej jest o 20 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z danych Grupy Progres.
  • Dobrą passę potwierdza również sieć Aldi, która rozwija się i poszukuje kolejnych pracowników – prowadzi około 140 procesów rekrutacyjnych miesięcznie.

W obliczu kryzysu ekonomicznego sektor handlowy ma się więc całkiem nieźle. Otwierają się nowe markety oraz centra dystrybucyjne. Jak podaje CBRE w raporcie „Rynek handlowy w Polsce Q3 2022”, od początku roku powstało 184 100 metrów kwadratowych nowej przestrzeni handlowej. Całkowite jej zasoby wynoszą aktualnie ok. 13,15 mln metrów wkadratowych, a w budowie (na koniec III kwartału 2022 r.) znajdowało się ponad 355 000 metrów kwadratowych nowej powierzchni handlowej, spośród których większość (60 proc.) zasili małe miasta.

Brak zastoju w handlu, a co za tym idzie wzrost zapotrzebowania na pracowników, odzwierciedlają także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w II kwartale 2022 r. najwięcej nowych miejsc pracy w układzie sekcji PKD utworzono właśnie w podmiotach gospodarki narodowej należących do sekcji handel, naprawa pojazdów samochodowych – 24,3 tys. W tym samym czasie zlikwidowano 13,7 tysiąca miejsc pracy, co oznacza 1,8 nowo utworzonego miejsca pracy na 1 zlikwidowane.

Przybywa pracowników tymczasowych w handlu

Znaczącą grupą wśród osób zatrudnionych w handlu są pracownicy tymczasowi, których potrzeba coraz więcej. Jak podaje Grupa Progres – tylko od kwietnia do końca sierpnia 2022 r. liczba pracowników tymczasowych zwiększyła się średnio o 19 proc. Biorąc pod uwagę narodowości – w analogicznym okresie – największy 26. proc. wzrost osób korzystających z tej formy zatrudnienia odnotowano wśród Ukraińców.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mimo kryzysu branża nie zwalnia. Zamiast cięć kadrowych będą rekrutacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA