PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Miliony trafią do firm na szkolenia zawodowe uchodźców z Ukrainy

  • Autor: PAP/JP
  • 4 lip 2022 13:28

5 mln zł trafi do firm z woj. łódzkiego zatrudniających uchodźców z Ukrainy; środki zostaną przeznaczone na kursy języka polskiego oraz szkolenia zawodowe. Przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędne kompetencje - podkreślił szef MRiT Waldemar Buda.

Miliony trafią do firm na szkolenia zawodowe uchodźców z Ukrainy
5 mln zł trafi do firm z woj. łódzkiego zatrudniających uchodźców z Ukrainy (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Pieniądze na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę, którzy zamierzają rozpocząć w Polsce nowe życie, przekaże Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) w ramach projektu Strefa RozwoYou2.
  • W tym programie szkoleniowym strefa oferuje przedsiębiorcom bony rozwojowe o wartości 9240 zł na jednego pracownika, a także organizację tzw. HR mixerów, czyli spotkań podczas których przedsiębiorcy oraz obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogły poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie.
  • Nabór do programu ogłosił w poniedziałek szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak zaznaczył minister, uruchomienie tego typu projektów to kolejny dowód na to, jak ważni są dla Polski uchodźcy wojenni z Ukrainy i ich aktualna sytuacja.

"To szczególny moment, ponieważ uruchamiamy wsparcie dla przedsiębiorców przeznaczone dla pracowników pochodzących z Ukrainy. Mówimy o programie, który ma umożliwić szkolenia pracowników z Ukrainy, by w najlepszy sposób adaptować ich do wykonywania konkretnej pracy. Dzięki temu rodzimi przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędną do nowej pracy wiedzę" - powiedział Buda.

Minister wskazał, że dobrym przykładem tego typu praktyk jest salon kosmetyczny w Rawie Mazowieckiej, w którym zorganizowano poniedziałkową konferencję prasową. Zatrudnienie w nim znalazły dwie kobiety z Ukrainy, które uciekając przed wojną zamieszkały w powiecie rawskim. Jak zapowiedziała właścicielka firmy, w programie Strefa RozwoYou2 będzie wnioskować o dofinansowania na kursy nauki języka polskiego oraz specjalistyczne szkolenia pozwalające rozszerzyć zakres usług salonu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Podstawowe szkolenie, jakie jest tu niezbędne, to nauka języka polskiego. Ale w ramach bonów z ŁSSE jest też szereg innych specjalistycznych kursów. To bardzo ważna informacja dla całego województwa, dobra informacja dla przedsiębiorców, ponieważ wielu z nich spotyka się z osobami z Ukrainy, które są gotowe podjąć zatrudnienie, lecz najczęściej jest ono niezgodne z ich dotychczasowym wykształceniem czy kompetencjami. Można w tej sytuacji znaleźć rozwiązanie" - tłumaczył Buda.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliony trafią do firm na szkolenia zawodowe uchodźców z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA