PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Milenialsi są tak samo lojalni i pracowici, a do tego lepiej wykształceni

  • Autor: AT
  • 25 paź 2019 10:45

Krzywdząca jest opinia o milenialsach jako o pokoleniu nielojalnym i roszczeniowym. Pokolenie X i Y (milenialsi) pracujące na etat jest w takim samym stopniu zadowolone z warunków swojej pracy, przy czym to milenialsi są częściej zadowoleni z zarobków. Dodatkowo milenialsi są lepiej wykształceni i bardziej surowo oceniają swoją pracę - wynika z raportu PARP "Bilans Kapitału Ludzkiego. Aktywność zawodowa i edukacyjna dorosłych Polaków wobec wyzwań współczesnej gospodarki".

Milenialsi są tak samo lojalni i pracowici, a do tego lepiej wykształceni
Millenialsi są lepiej wykształceni niż pokolenie Y (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Milenialsi (pokolenie Y) rzadziej prowadzą własne firmy niż pokolenie X, nie unikają pracy etatowej, a praca dla samej pracy to nie ich "bajka".
  • Jednocześnie cenią pracę tak samo jak ich rodzice, są nie mniej lojalni i pracowici, za to lepiej wykształceni.
  • Nie odnotowano znaczących różnic pod względem opinii dotyczących sposobów motywowania oraz pozostawienia dowolności w realizowaniu zadań - choć młodsze pokolenie bardziej surowo ocenia satysfakcję z wykonywanej pracy.

Zdecydowaną większość powszechnie podzielanych opinii na temat milenialsów trudno uznać za zasadne. Pokolenie to ma swoją specyfikę związaną z warunkami, w jakich dorastało, na które złożyły się m.in. poprawa warunków bytowych, wzrost przeciętnego wykształcenia i postępujący rozwój technologiczny. Jednak brak jest twardych dowodów (poza aspektem wykształcenia), które wskazują na szczególny zestaw kompetencji, cech i postaw związanych z rynkiem pracy charakteryzujący Y-ków - czytamy w raporcie.

Czytaj też: Milenialsi nie boją się zmian i chcą zdobywać nowe umiejętności. Firmy mogą tylko zyskać

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Porównując wykształcenie rodziców milenialsów i starszych roczników, możemy mówić o dokonaniu prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Świadczy o tym odsetek rodziców, którzy zakończyli edukację na poziomie gimnazjalnym lub niższym. Wyniósł on 22 proc. u respondentów pokolenia X, a jedynie 7 proc. w przypadku młodszych roczników - mówi Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP.

Pogląd o tym, że dla pokolenia Y praca jest głównie środkiem do osiągania "innych celów” niż czysto zawodowe, ma co prawda odzwierciedlenie w badaniu, ale jak się okazuj, milenialsi nie różnią się pod tym względem znacząco od pokolenia swoich rodziców. W porównaniu do tego, co w życiu ceni się bardziej - pracę zawodową czy czas wolny - zarówno pokolenie X, jak i Y wyżej ceni czas wolny. Choć różnica na korzyść czasu wolnego jest wyraźniejsza u milenialsów - wynika z raportu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Milenialsi są tak samo lojalni i pracowici, a do tego lepiej wykształceni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA