×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Milczenie nie zawsze jest złotem. Kandydaci oczekują informacji zwrotnej

  • Justyna Koc
    jk
  • 25 paź 2019 20:00

Kandydaci oczekują od rekruterów stałego kontaktu i przekazywania informacji - nawet gdy są one negatywne. Takie wnioski płyną z raportu „Candidate Experience” przygotowanego przez eRecruiter.

Milczenie nie zawsze jest złotem. Kandydaci oczekują informacji zwrotnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Rola informacji zwrotnej jest nie do przecenienia zarówno dla rekrutowanego, jak i pracodawcy.
  • Aż 9 na 10 liczy, że poznają takie przyczyny przynajmniej podczas jednego z etapów starania się o pracę.
  • Jak wynika z badania, zaledwie 12 proc. rekruterów kontaktuje się ze wszystkim aplikującymi w danym procesie rekrutacyjnym.

Z raportu eRecruiter ”Candidate Experience w Polsce” wynika, że aż 57 proc. badanych z tej grupy oczekuje, że otrzymają uzasadnienie odrzucenia ich aplikacji niezależnie od tego, w którym momencie procesu rekrutacji zostaną wykluczeni. Aż 9 na 10 liczy, że poznają takie przyczyny przynajmniej podczas jednego z etapów starania się o pracę – po wysłaniu CV, po udziale w jednym spotkaniu lub jeśli dotarli do ostatniej fazy.

Co ważne, dla kandydatów niemal równie istotne jest otrzymanie wiadomości o zakończeniu procesu rekrutacyjnego. Oczekuje jej niezależnie od okoliczności 43 proc. specjalistów, a przynajmniej na jednym z etapów – 71 proc.

Czytaj też: Oferty pracy owiane tajemnicą. Dlaczego rekruterzy pomijają pewne kwestie?

- Rola informacji zwrotnej jest nie do przecenienia zarówno dla rekrutowanego, jak i pracodawcy. To istotna kwestia zwłaszcza w przypadku osób, które nie zostają zatrudnione. Przede wszystkim ważne jest, aby nie trzymać kandydata w niepewności. Warto zacząć od najprostszych kwestii, takich jak np. sprawne wysyłanie aplikującym wiadomości o odrzuceniu z rekrutacji czy o jej zakończeniu - mówi Julia Urbańska, marketing & customer experience senior manager, eRecruiter.

- Można pokusić się jednak o więcej. Osoby, które zostały wykluczone już na etapie wyboru CV, docenią informacje o tym, jakich podstawowych kryteriów selekcji nie spełniły. Z kolei kandydaci zapraszani na rozmowy powinni otrzymać np. ocenę wykonanych podczas niej zadań rekrutacyjnych. Firma, która dba o komunikację z kandydatami, zyskuje na wiarygodności i zostawia po sobie dobre wrażenie u rekrutowanych - dodaje.

Informacja zwrotna okiem pracodawcy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Milczenie nie zawsze jest złotem. Kandydaci oczekują informacji zwrotnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA