Mieszkańcy Bytomia chcą więcej miejsc pracy

Zwiększenie liczby miejsc pracy, poprawa jakości mieszkań oraz odnowa zabytków - to najważniejsze oczekiwania mieszkańców Bytomia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mieszkańcy Bytomia chcą więcej miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

5 lis 2015 17:10


- Wskazane oczekiwania jasno pokazują, że w procesie rewitalizacji nie może zabraknąć miejsca między innymi na aktywizację zawodową - podkreślono w podsumowaniu do ankiety przeprowadzonej na początku października podczas inauguracji kampanii informacyjnej promującej proces odnowy "Akcja-rewitalizacja".

Więcej miejsc pracy

Osoby biorące udział w ankiecie zostały zapytane m.in. o efekty, które powinny zostać osiągnięte w wyniku rewitalizacji. Do najważniejszych zaliczyły m.in. zwiększenie miejsc pracy, odnowę zabytków w mieście, poprawę jakości mieszkań.

Czytaj też: Bytom otrzyma 20 mln zł na pomoc dla bezrobotnych

Osoby bezrobotne chciałyby, aby rewitalizacja pociągnęła za sobą również rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, przyciągnęła dużych inwestorów, zatrzymała w mieście ludzi młodych i wykształconych. Z kolei dla emerytów najważniejszym celem jest "podniesienie standardu życia społeczeństwa".

Restrukturyzacja przemysłu a bezrobocie

Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Zamknięto pięć kopalń, dwie huty oraz wiele zakładów współpracujących.

Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Przekłada się to m.in. na wpływy podatkowe, czemu samorząd chciałby zapobiegać m.in. odbudowując bazę ekonomiczną i poprawiając jakość życia mieszkańców.

Obecnie Bytom jest miastem, w którym odnotowuje się najwyższą w województwie śląskim stopę bezrobocia. Na koniec sierpnia było to 17,2 proc. wobec 8,4 proc. w woj. śląskim.

Bytom, Wałbrzych i Łódź to trzy miasta szczególnie dotknięte m.in. procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji infrastruktury, które włączono w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji, jako wymagające specjalnych działań państwa (Bytom w ramach OSI ma w najbliższych latach otrzymać 100 mln euro z UE).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.