PARTNERZY PORTALU

Mieszane nastroje na rynku pracy

  • Autor: PAP/AH
  • 21 gru 2022 13:30

Co prawda Polacy dobrze oceniają sytuację w swoich miejscach pracy, rośnie i bardzo niepokój o to, co czeka ich w przyszłym roku. Oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy też znacznie się pogorszyły i spadły do nienotowanych od dawna poziomów.

Mieszane nastroje na rynku pracy
Wyraźnie pogorszyły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. fot. Pixabay
REKLAMA
  • Jak wynika z opublikowanego w środę badania CBOS, w grudniu poprawiła się ocena sytuacji w zakładach pracy, nieznacznie gorsze są natomiast przewidywania co do najbliższego roku.
  • Wyraźnie pogorszyły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy.
  • Od maja 2021 roku do listopada tego roku nie notowano równie wysokiego odsetka respondentów, którzy uważają, że w ich miejscowości lub okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę lub jest to całkowicie niemożliwe.

W pierwszej dekadzie grudnia ponad połowa (53 proc.) pracujących zarobkowo pozytywnie oceniła obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym 47 proc. pytanych określiło ją jako dobrą, a 6 proc. uznało ją za bardzo dobrą. Jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, że sytuacja w ich miejscu pracy jest "ani dobra, ani zła", a co dziesiąty ocenił ją źle. Czterech na stu badanych uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej kwestii.

Poprawiają się oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy, pogarszają prognozy

W stosunku do poprzedniego miesiąca oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy poprawiły się - o 4 pkt proc. przybyło pracowników uważających, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra, o tyle samo spadł odsetek uważających, że jest ona "ani dobra, ani zła". Mniej jest też ocen negatywnych (o 2 pkt proc.).

czytaj także: Oni nie mają powodu do wstydu. Ponad tysiąc firm podjęło odważną decyzję

W porównaniu z listopadem pogorszyły się natomiast przewidywania co do sytuacji zakładów pracy w najbliższym roku. 20 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia (wzrost o 3 pkt proc.), a 12 proc. poprawy (spadek o 1 pkt proc.). Większość uważa, że sytuacja pozostanie bez zmian (60 proc. wobec 61 proc. w listopadzie).

W grudniowym sondażu nieznacznie wzrósł odsetek respondentów liczących się z możliwością utraty obecnej pracy (wzrost o 2 pkt proc. do 25 proc.), a zmalał tych, którzy są mniej lub bardziej pewni utrzymania obecnej pracy (spadek o 2 pkt proc. do 71 proc.).

Rosną obawy o pracę w najbliższym sąsiedztwie

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mieszane nastroje na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA