PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Miejsca pracy dla wykluczonych. Prezydent podpisał ustawę o ekonomii społecznej

  • Autor: PAP/KO
  • 12 sie 2022 12:11

Prezydent podpisał ustawę o ekonomii społecznej, której celem jest tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem, m.in. osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych i ubogich.

Miejsca pracy dla wykluczonych. Prezydent podpisał ustawę o ekonomii społecznej
Założyciele i pracownicy pizzerii Al Lago by Ivo. Pizzerię założyli członkowie wspólnoty Emaus, która od 20 lat pomaga wrócić do normalnego życia osobom po trudnych przejściach. (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
REKLAMA
  • W Polsce działa ok. 100 tys. podmiotów ekonomii społecznej. Zdecydowanie największą grupę stanowią organizacje pozarządowe (97 proc.), a pozostałą część - spółdzielnie (ok. 1,5 proc.) i jednostki reintegracyjne (ok. 1,5 proc.).
  • W 2019 r. w PES zatrudnionych było ok. 200 tys. osób.
  • Ustawa o ekonomii społecznej przewiduje uregulowanie kwestii uzyskiwania statusu przedsiębiorstwa społecznego.

Status ten będą mogły uzyskać: spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, spółdzielnie produkcji rolnej i podmioty, które prowadzą centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej.

W ustawie o ekonomii społecznej wskazano, że przedsiębiorstwa społeczne będą działały w celu reintegracyjnym (osoby zagrożone wykluczeniem społecznym będą stanowiły 30 proc. ogółu zatrudnionych) lub w celu realizacji usług społecznych na rzecz społeczności lokalnej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przedsiębiorstwo społeczne zobowiązane zostało do zatrudnia co najmniej 3 osób na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę (w wymiarze co najmniej 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy). W przypadku przedsiębiorstwa społecznego działającego w celu reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, co najmniej 30 proc. ogółu osób zatrudnionych stanowić muszą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.

Czytaj też: Przedsiębiorstwa społeczne sposobem na miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem

Zysk nie do podziału

Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo społeczne nie może dzielić zysku lub nadwyżki między swoich członków, pracowników lub akcjonariuszy. Wypracowany zysk ma być przeznaczany na reintegrację społeczną i zawodową pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym, realizację celów społecznych lub wzmacnianie potencjału przedsiębiorstwa. Ustawa przewiduje również włączenie pracowników w proces decyzyjny w przedsiębiorstwie społecznym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Miejsca pracy dla wykluczonych. Prezydent podpisał ustawę o ekonomii społecznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2022-08-12 15:12:05

    Ta, ZPCHry, od 9 lat prawie w firmie Milmex w Sosnowcu pracujmy bez wynagrodzeń!!! Oczywiście, że należy pozywać pracodawców!!!!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA