Michał Kotański wygrał konkurs na dyrektora kieleckiego teatru

- W poniedziałek, 26 października rozstrzygnięto konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wybrano 39-letniego reżysera Michała Kotańskiego. Zostanie on teraz zarekomendowany zarządowi województwa - poinformował Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Michał Kotański wygrał konkurs na dyrektora kieleckiego teatru

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 paź 2015 7:45


Konkurs na stanowisko dyrektora kieleckiej sceny ogłoszono po śmierci w maju bieżącego roku wieloletniego szefa Teatru im. Żeromskiego, reżysera Piotra Szczerskiego.

W poniedziałek powołana przed miesiącem komisja konkursowa rekomendowała zarządowi województwa reżysera Michała Kotańskiego.

- To spory sukces, że za pierwszym razem udało się wybrać dyrektora, to zwykle - patrząc na inne teatry - nie jest takie łatwe"- ocenił Kowalczyk. Przypomniał, że w pierwszym etapie było aż 19 kandydatów, a po ocenie formalnej pozostało 9.

Komisja brała pod uwagę m.in. koncepcję programowo-artystyczną kandydatów, organizacyjną oraz finansową.

Decyzja zarządu województwa

- Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów komisja składająca się z członków z różnych środowisk, głosami 8 do 1 wyłoniła kandydata, który zostanie rekomendowany zarządowi województwa - powiedział Kowalczyk.

To właśnie do zarządu województwa będzie należała ostateczna decyzja w sprawie powierzenia kandydatowi funkcji dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego, prowadzonego przez regionalny samorząd.

Kowalczyk zwrócił uwagę, że ta niemal jednogłośna decyzja komisji daje ogromne szanse na ostateczne powołanie Kotańskiego. Wysoko ocenione zostały propozycje programowe kandydata.

- Mimo młodego wieku to bardzo doświadczony reżyser - powiedział Kowalczyk. Zwrócił uwagę, że jest w prawie tym samym wieku, w jakim w 1992 r. posadę dyrektora Teatru Żeromskiego obejmował poprzedni szef kieleckiej sceny Piotr Szczerski.

Walka o budżet

Komisja doceniła m.in. przygotowanie kandydata do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowania teatru.

- Wskazał na to, że będzie chciał powalczyć o pieniądze na zwiększenie budżetu. Do tej pory teatr rzadko korzystał z pieniędzy pochodzących ze wsparcia zewnętrznego, czyli np. środków UE - zauważył Kowalczyk.

Jego zdaniem fakt, że Kotański nie był wcześniej dyrektorem, może okazać się plusem dla realizacji wyzwań, jakie przed nim stoją.

- Pan Kotański musi mieć świeżą głowę, budować swój autorytet, ale też kontynuować czy rozszerzać markę teatru - podkreślił. Dodał, że dobrze rokuje to na przyszłość. Kowalczyk zwrócił także uwagę na zapowiedzi większego wykorzystania nowoczesnych kanałów komunikacji do promocji teatru i pozyskania nowego widza, a także plany remontowe gmachu teatru.

Kandydatura Kotańskiego spotkała się także z poparciem zespołu Teatru Żeromskiego.

Zwycięzca konkursu jest reżyserem kilkudziesięciu sztuk, m.in. "Dziejów Grzechu"Żeromskiego wystawionych na kieleckiej scenie w ub. roku z okazji 150. rocznicy urodzin patrona teatru. Jest absolwentem wydziału reżyserii dramatu PWST w Krakowie

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.