Miasta zatrudniają opiekunów dziennych

W Polsce jest 409 opiekunów dziennych, zajmujących się dziećmi do trzech lat. Najwięcej jest ich w woj. opolskim, w czterech regionach nie ma ich wcale - wynika z danych udostępnionych PAP przez resort pracy. Rok wcześniej w całym kraju było 56 opiekunów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Miasta zatrudniają opiekunów dziennych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sty 2015 17:11


"To bardzo dobrze, że opiekun dzienny wychodzi z podziemia i coraz więcej osób może się dowiedzieć, jak to funkcjonuje. To bardzo dobra forma opieki w sytuacji, gdy mamy małą liczbę miejsc w placówkach opiekuńczo-edukacyjnych" - powiedziała PAP Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Nowe formy opieki nad małymi dziećmi - oprócz żłobków również kluby dziecięce oraz opiekunów dziennych - wprowadziła tzw. ustawa żłobkowa z 2011 r.

Opiekunowie dzienni mogą sprawować opiekę nad maksymalnie piątką dzieci w wieku od 20. tygodnia do trzech lat; są zatrudniani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Opiekę sprawują w swoim domu lub lokalu udostępnionym przez gminę. Wcześniej muszą przejść wielogodzinne szkolenie. Jest ono często finansowe przez gminę lub ze środków UE.

Z zastawienia MPiPS przekazanego PAP wynika, że 9 stycznia 2015 r. funkcjonowało w Polsce 409 opiekunów dziennych; najwięcej w woj. opolskim - 146, mazowieckim - 75. W czterech województwach: kujawsko-pomorskim, podkarpackim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim - nie było ich wcale.

Na koniec 2013 r. - jak wynika ze sprawozdania rządu z wykonywania tzw. ustawy żłobkowej - dziennych opiekunów było 56, w 2012 - 30. Tak jak w przypadku żłobków oraz klubów dziecięcych najwięcej dzieci przebywających pod opieką dziennych opiekunów miało 2-3 lata.

Z danych stołecznego ratusza wynika, że w stolicy działa 17 punktów dziennego opiekuna w 8 dzielnicach (Praga Południe, Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów, Bemowo, Ochota, Targówek) dla 85 dzieci powyżej pierwszego roku życia. Dzienni opiekunowie są zatrudniani przez prezydenta Warszawy, swoje usługi świadczą w miejskich lokalach, które zostały zaaranżowane wspólnie z rodzicami i dostosowane do potrzeb maluchów. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci opiekun nigdy nie jest z dziećmi sam, rodzice w formie wolontariatu wspierają jego pracę.

Ratusz chce rozwijać tę formę opieki, do 14 stycznia można składać oferty w kolejnym rozpisanym przez miasto konkursie na dziennych opiekunów.

"Ta forma opieki nad małymi dziećmi powinna być w społeczeństwie najbardziej popularna, ale tak się nie dzieje z różnych powodów. Przed wszystkim nie ma tradycji oddawania kilkorga dzieci do obcej osoby" - powiedziała Ogrodzińska. Dodała m.in., że konieczne jest też przygotowanie, wyszkolenie kadry.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.