×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Miał być dramat, jest korekta. Na razie kryzys nas omija

  • jk
  • 8 wrz 2022 13:45

Wydawało się, że polski rynek pracy wchodzi w okres silnego regresu i spadki liczby ogłoszeń o pracę mogą się pogłębiać. Dane za lipiec, a zwłaszcza sierpień pokazują, że scenariusz ten – przynajmniej na razie – nie spełnia się. W miesiącach wakacyjnych spadki niemal ustały.

Miał być dramat, jest korekta. Na razie kryzys nas omija
W sierpniu 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 316 tys. nowych ogłoszeń o pracę (Fot. Jacek Dyląg/Unsplash)
REKLAMA
  • Według najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton w sierpniu 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 316 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli tylko o 0,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 10 proc. więcej niż w lipcu.
  • – Pewne spowolnienie procesu tworzenia nowych miejsc pracy jest wyraźne, ale to raczej drobna korekta niż prawdziwy kryzys gospodarczy – mówi Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.
  • W sierpniu, podobnie jak w lipcu, największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano w finansach – popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł przez rok o 50 proc.

Polska gospodarka w wyjątkowo dobrej formie przeszła pandemię – pracodawcy tylko w pierwszych momentach zamrozili zatrudnienie, po czym zaczęli szybko tworzyć miejsca pracy, a bezrobocie zaczęło spadać.

Po wybuchu wojny na Ukrainie i skokowym wzroście cen oraz kosztów funkcjonowania firm, pojawiło się jednak nowe zagrożenie kryzysem na rynku pracy. Jak pokazywano w poprzednich edycjach badania systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton (GT), polscy pracodawcy między marcem a czerwcem 2022 roku istotnie ograniczyli skłonność do tworzenia nowych miejsc pracy, w efekcie czego dynamika liczby nowych ofert pracy publikowanych w internecie silnie spadła – z 30 proc. w marcu do -8 proc. w czerwcu. Wydawało się wówczas, że polski rynek pracy wchodzi w okres silnego regresu i spadki liczby ogłoszeń o pracę mogą się pogłębiać.

Czytaj też: Coś niepokojącego dzieje się wśród pracowników. Firmy mogą mieć kłopoty

Czarny scenariusz na razie się nie spełnia

Analitycy podkreślają, że dane za lipiec, a zwłaszcza sierpień pokazują, iż scenariusz ten – przynajmniej na razie – nie spełnia się. W miesiącach wakacyjnych spadki niemal ustały.

Według najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton w sierpniu 2022 roku polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 316 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli tylko o 0,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 10 proc. więcej niż w lipcu. To też wyraźnie wyższy wynik niż w sierpniu 2019 i 2020 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miał być dramat, jest korekta. Na razie kryzys nas omija
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA