×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

MF szuka kandydata do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

  • Autor: PAP/JS
  • 5 sty 2018 16:21

Ministerstwo Finansów szuka kandydata do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Ogłoszenie w tej sprawie resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej.

MF szuka kandydata do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Ministerstwo Finansów ogłasza nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, spośród pracowników szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk oraz instytutów badawczych (1 miejsce)" - napisano w komunikacie MF.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nabór jest związany z rezygnacją, jesienią 2016 r., z członkostwa w radzie prof. Dominika Gajewskiego, w związku z otrzymaniem przez niego nominacji na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Resort finansów poinformował, że w skład rady wchodzą m.in. dwie osoby powołane spośród pracowników szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk lub instytutów badawczych. Spośród zgłoszonych kandydatur minister rozwoju i finansów powoła członka rady, który będzie pełnił swoją funkcję do upływu czteroletniej kadencji rady.

"Powołanie konkretnego kandydata nastąpi po zasięgnięciu przez Ministra pisemnej opinii podmiotu zatrudniającego kandydata" - dodano.

Według MF osoby powołane w skład rady muszą wykazywać się wiedzą, doświadczeniem i autorytetem w zakresie prawa podatkowego, systemu finansowego, rynków finansowych, obrotu gospodarczego lub międzynarodowego prawa gospodarczego. Ponadto kandydat musi mieć obywatelstwo polskie, korzystać z pełni praw publicznych, mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być prawomocnie skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Rada została powołana na czteroletnią kadencję przez ministra finansów we wrześniu 2016 r., co było związane z wejściem w życie klauzuli przeciwko unikania opodatkowania. Wydaje ona opinie w sprawie stosowania tej klauzuli. Swoich przedstawicieli w radzie ma rząd, ale także doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, samorządy i przedstawiciele wyższych uczelni.

Klauzula obejścia prawa weszła w życie 15 lipca br., jako narzędzie umożliwiające skuteczniejszą walkę z optymalizacją podatkową. W myśl klauzuli fiskus może uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF szuka kandydata do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA