PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

MEN: Wprowadzane zmiany służą zachowaniu miejsc pracy nauczycieli

  • Autor: PAP/JS
  • 19 cze 2017 15:04

W wyniku reformy liczba oddziałów w szkołach wzrośnie o ponad 5 tys., zmiany wprowadzane przez rząd służą temu, aby nauczyciele zachowali swoją pracę - podkreśla MEN w wydanym w stanowisku dotyczącym miejsc pracy dla nauczycieli.

MEN: Wprowadzane zmiany służą zachowaniu miejsc pracy nauczycieli
Obecnie (stan na 18 czerwca 2017) w bazie jest blisko 14 tys. ogłoszeń, a ponad 5 tys. - to oferty powyżej połowy etatu (fot. Fotolia)
REKLAMA

• MEN zapewnia, że obecnie (stan na 18 czerwca 2017) w bazie jest blisko 14 tys. ogłoszeń, a ponad 5 tys. - to oferty powyżej połowy etatu.

• Resort twierdzi, że nieprawdą jest, że duża grupa nauczycieli zostanie zatrudnionych na niepełny etat i że stanie się to w wyniku wprowadzanej reformy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Apelujemy o to, aby nie wprowadzać niepokoju w środowisku oświatowym przez podawanie nieprawdziwych danych dotyczących etatów w szkołach" - napisała rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska w stanowisku.

W ubiegłym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił zebrane przez siebie dane, z których wynika, że od 1 września w związku z reformą edukacji 8,9 tys. nauczycieli straci pracę, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu. Dane te pochodzą z 14 województw; pełne dane ZNP ma przedstawić w tym tygodniu.

"W wyniku reformy oświaty liczba oddziałów w szkołach wzrośnie o ponad 5 tysięcy (liczba oddziałów klas VII będzie większa niż klas I gimnazjum). Zmiany wprowadzane przez polski rząd służą temu, aby nauczyciele zachowali swoją pracę. W ostatnich latach ponad 40 tys. nauczycieli straciło pracę z powodu niżu demograficznego. Musimy to zjawisko zahamować i temu też służą wprowadzane zmiany w systemie oświaty" - podkreśliła Ostrowska w wydanym stanowisku.

Napisała w nim, że nieprawdą jest, że duża grupa nauczycieli zostanie zatrudnionych na niepełny etat i że stanie się to w wyniku wprowadzanej reformy. "W 2016 r. co 5. nauczyciel w samodzielnej szkole samorządowej (podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej) pracował na niepełny etat" - podała rzeczniczka.

Poinformowała także, że od września tego roku dzieci w szkołach będą miały o jedną godzinę tygodniowo więcej zajęć, a od września 2018 r. o 4 godziny więcej. "Oznacza to większe zapotrzebowanie na nauczycieli. Już od tego roku szkolnego dzięki tej jednej godzinie więcej zajęć będzie potrzebnych ponad 1100 etatów. Od 2018 r. zapotrzebowanie na etaty wzrośnie o około 4,4 tysiąca" - wyjaśniła.

Ostrowska zaznaczyła, że informacje dotyczące faktycznego zatrudnienia nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 będą znane jesienią br., po zebraniu danych do Systemu Informacji Oświatowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MEN: Wprowadzane zmiany służą zachowaniu miejsc pracy nauczycieli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA