Męcina: Więcej wsparcia dla młodych bezrobotnych oraz firm dotkniętych rosyjskim embargiem

W przyszłym roku możliwy spadek bezrobocia poniżej 10 proc. – ocenia Jacek Męcina, wiceminister pracy. Już ten rok zapoczątkował pozytywne zjawiska na tym rynku, które będą kontynuowane w 2015 roku. Pojawią się też dodatkowe narzędzia. Jakie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Męcina: Więcej wsparcia dla młodych bezrobotnych oraz firm dotkniętych rosyjskim embargiem

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

22 gru 2014 12:34


Na rynku pracy na pewno zagrożeniem jest niepewna sytuacja firm dotkniętych rosyjskim embargiem. Chcemy pomóc tym firmom, stąd prace nad nowelizacją tzw. ustawy antykryzysowej zapowiadanej przez premier Ewę Kopacz – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Chodzi o nowelizację Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc prac. Rząd w połowie grudnia zarezerwował na ten cel 500 mln zł wydatkowanych w latach 2015-2016 z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Projekt zakłada m.in. dopłatę 1 tys. zł na jednego pracownika dla przedsiębiorstw objętych rosyjskimi sankcjami. Warunkiem wsparcia jest 15-proc. spadek obrotów firmy w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. Jak dodaje Męcina, ustawa ma chronić miejsca pracy, rekompensować pracodawcom utrzymanie zatrudnienia, poprzez m.in. zmniejszenie wymiaru czasu pracy.

Czytaj też: Męcina: 500 mln zł na ochronę miejsc pracy w związku z ograniczeniami w eksporcie

 

– W ramach proponowanych rozwiązań przedsiębiorcy przez pół roku będą mogli otrzymywać po ponad 1 tys. zł miesięcznie na każdego pracownika, co powinno zahamować napływ bezrobocia i ochronić obecne miejsc pracy – wyjaśnia Jacek Męcina. – Ustawa szczególnie dotyczy czterech dużych sektorów gospodarki: przetwórstwa przemysłowego, handlu, usług oraz produkcji rolnej i hodowli mięsnej.

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2015 r.

Drugim istotnym programem, który poprawi sytuację na rynku pracy, jest kontynuacja wsparcia młodych osób. Chodzi m.in. o „Gwarancje dla młodzieży” realizowane ze środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt zakłada aktywizację zawodową osób do 25. roku życia poprzez takie instrumenty, jak szkolenia, bony stażowe, poradnictwo, pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej itd.

Czytaj też: Męcina: Urzędy pracy dopasowały profile pomocy do jednej trzeciej bezrobotnych

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.