Mazur, Hays: Możemy się spodziewać napływu kontraktorów IT z krajów byłego bloku sowieckiego oraz z Azji

- Zagwarantowanie najwyższej stawki kontraktorowi nie gwarantuje podjęcia przez niego pracy dla danego pracodawcy. Coraz większa uwagę kontraktorzy przykładają do technologii, w jakiej wykonywany jest projekt i możliwości pracy na najnowszych dostępnych technologiach - mówi Jakub Mazur, senior account managerem, IT Contracting w Hays Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mazur, Hays: Możemy się spodziewać napływu kontraktorów IT z krajów byłego bloku sowieckiego oraz z Azji

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 paź 2014 12:59


Jak wygląda sytuacja na rynku IT w Polsce?

Jakub Mazur, senior account managerem, IT Contracting w Hays Poland: - Cały czas obserwujemy stały wzrost rynku oprogramowania i usług IT w Polsce. Szacuje się, że w najbliższych latach Polska będzie drugim rynkiem IT w Europie środkowo wschodniej (zaraz po Rosji). Myślę, że duża w tym zasługa stałego dopływu funduszy z EU, oraz postępującego rozwoju niemal wszystkich sektorów gospodarki. Obecnie cały czas obserwujemy niedobór pracowników w stosunku do zapotrzebowania rynku, dlatego jeszcze przez klika lat będzie dominował trend „rynku kandydata”.

Dużą rolę w kształtowaniu rynku pracy IT, poza wysokimi stawkami określanymi przez kontraktorów, odgrywać będzie atrakcyjność projektu, innowacyjność stosowanych technologii oraz możliwości rozwoju osobistego kandydata. W najbliższych latach możemy się także spodziewać napływu kontraktorów z krajów byłego bloku sowieckiego oraz z Azji, dla których polski rynek IT jest niezwykle interesujący.

Czy można mówić o dominujących trendach w odniesieniu do poszukiwanych stanowisk?

- Obecnie nasi klienci poszukują pełnego spektrum specjalistów. Najczęściej są to developerzy front-end’owi i back-end’owi, specjaliści od baz danych, testerzy, project managerowie, specjaliści od SAP, managerowie oraz wiele innych stanowisk. Nasi klienci poszukują głównie osób z co najmniej z kilkuletnim doświadczeniem, dobra znajomością przynajmniej jednego języka obcego, wiedzy poświadczonej certyfikatami oraz umiejętnością pracy w zespole. Dużą uwagę przywiązują także do umiejętności miękkich oraz doświadczenia w projektach międzynarodowych.

Patrząc od strony rynku pracy - jakie są najpopularniejsze specjalizacje / języki programowania?

- Niezależnie od sektora rynku największe zapotrzebowanie jest na programistów Java, .Net, C++, PHP, HTML, Python i PLSQL. Każde z przedsiębiorstw, które chce odnosić sukcesy, musi się modernizować i wdrażać nowoczesne systemy i aplikacje, które mają wspomagać zarządzanie czy optymalizować procesy. Od tego jak bardzo innowacyjna jest firma zależy czy przetrwa na rynku i jak będzie postrzegana przez rynek i klientów. Duże zapotrzebowanie jest także na testerów oraz projekt managerów, ale tutaj większa uwagę przykłada się do doświadczenia zawodowego, posiadanych certyfikatów oraz posiadanego doświadczenia w danym sektorze rynku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.