×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mateusz Morawiecki: Trend malejącego bezrobocia jest dużą naszą zasługą

  • Autor: PAP/AT
  • 15 lis 2017 13:30

Dzisiaj zaczyna brakować rąk do pracy, a wysokie bezrobocie przestało być problemem, tą zmorą Trzeciej Rzeczpospolitej. Towarzyszący temu wzrost płac nie musi oznaczać zmniejszenia konkurencyjności naszej gospodarki. Wręcz przeciwnie, on zmusza w pewnym sensie przedsiębiorców do automatyzacji, do robotyzacji - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, dokonując podsumowania swojej dwuletniej pracy w rządzie.

Mateusz Morawiecki: Trend malejącego bezrobocia jest dużą naszą zasługą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polska może stać się krajem wielkich projektów - powiedział Morawiecki.

• Może tu powstać Centralny Port Komunikacyjny czy hub gazowy dla całej Europy Środkowej - zaznaczył.

• Po to my rozwijamy gospodarkę, żeby tutaj zatrzymać jak najwięcej ludzi

• Dodał też, że wysokie bezrobocie i towarzyszący temu wzrost płac zmusza przedsiębiorców do automatyzacji, do robotyzacji

• Podsumowanie miało formę rozmowy, potem Morawiecki odpowiadał na pytania z sali.

Dodał, że celem rządu jest przestawienie polskiej gospodarki na tory inwestycji, innowacyjności i eksportu. Podkreślał, że na koniec 2017 roku poziom inwestycji powinien osiągnąć 18 proc. do PKB, a ich wartość wynieść 355-360 mld zł.

Zapowiedział, że długoterminowo ma następować dalsza konsolidacja finansów publicznych. Z kolei uszczelnianie systemu podatkowego w 2018 r. wyniesie 0,5 proc. PKB. Przekonywał, że priorytetem rządu na najbliższe dwa lata pozostanie stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Dwa lata rządu wicepremier Mateusz Morawiecki podsumowywał w siedzibie warszawskiej Giełdy papierów Wartościowych. Podsumowanie miało formę rozmowy, potem Morawiecki odpowiadał na pytania z sali.

Był pytany m.in. o priorytety na kolejne dwa lata.

"Przede wszystkim naszym oczkiem w głowie, perłą naszej gospodarki są polscy mali i średni przedsiębiorcy. Chcemy, żeby mikro stawali się mali, mali większymi, a więksi, żeby ekspandowali na cały świat. Tak się buduje polski kapitał. To jest dla mnie najpoważniejsze zadanie, żeby stworzyć warunki, jak najlepsze, dla rozwoju. To jest punkt numer jeden" - powiedział Morawiecki.

Przekonywał, że w ciągu kolejnych dwóch lat rząd chce położyć nacisk na to, aby Polska stała się krajem wielkich projektów, aby przełamać "imposybilizm".

"W Polsce może powstać Centralny Port Komunikacyjny dla całej Europy Środkowej. Tak, Polska może się stać hubem gazowym, ale nie tylko, hubem logistycznym dla całej Europy Środkowej. Tak, Polska może się stać zagłębiem motoryzacyjnym, czyli kolejne koło zamachowe (dla gospodarki - red.)" - mówił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Mateusz Morawiecki: Trend malejącego bezrobocia jest dużą naszą zasługą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-11-16 08:36:46

    Tsunami demograficzne zasługa PiS? Skoro sami tak twierdzą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA