PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Marlena Maląg: Z końcem prac sezonowych bezrobocie będzie rosnąć

  • Autor: PAP/AT
  • 29 lis 2019 9:22

Wskaźnik bezrobocia po raz kolejny przyjął rekordowo niską wartość w całej historii gospodarki rynkowej Polski. W związku z końcem prac sezonowych stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie naturalnie wzrastać. Na koniec roku powinna wynieść 5,2 proc. - wskazała szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Marlena Maląg: Z końcem prac sezonowych bezrobocie będzie rosnąć
Adobe Stock
REKLAMA

Z najnowszych danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła w października 5 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż we wrześniu i o 0,7 pkt. proc. mniej niż w październiku 2018 r.

Stopa bezrobocia w październiku tego roku okazała się także o 0,1 pkt. proc. niższa niż wykazywały szacunki MRPiPS z początku miesiąca na podstawie informacji z urzędów pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Oznacza to, że wskaźnik po raz kolejny przyjął rekordowo niską wartość w całej historii gospodarki rynkowej Polski. To nieznacznie więcej niż szacowana dla gospodarki stopa bezrobocia naturalnego, która według NBP wynosi ok. 4 proc." - skomentowała minister Marlena Maląg.

Czytaj też: Współczynnik aktywności zawodowej się poprawia, ale nadal blisko 5 mln Polaków nie pracuje

Liczba bezrobotnych pod koniec października 2019 r. wyniosła 840,5 tys. osób. W porównaniu z końcem września br. spadła o 10,6 tys. osób (o 1,2 proc.), a w stosunku do sytuacji sprzed roku - o 96,8 tys. (o 10,3 proc.)

"W związku z końcem prac sezonowych w takich branżach, jak budownictwo, turystyka, rolnictwo czy ogrodnictwo stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie naturalnie wzrastać, ale spodziewamy się naprawdę nieznacznych wzrostów" - wskazała minister rodziny.

Dodała, że zgodnie z najnowszymi szacunkami stopa bezrobocia na koniec roku powinna wynieść 5,2 proc., co oznacza, że byłaby niższa od wskaźnika prognozowanego przez ministra finansów (5,5 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marlena Maląg: Z końcem prac sezonowych bezrobocie będzie rosnąć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA