Manpower: perspektywy zatrudnienia na najbliższe 3 miesiące

„Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy w Pani/ Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku lipca do końca września 2013 r., w porównaniu do obecnego kwartału?” – takie pytanie zadano 751 pracodawcom różnych sektorów w Polsce, w badaniu Manpowera.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Manpower: perspektywy zatrudnienia na najbliższe 3 miesiące

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 lip 2013 10:48


Okazuje się, że pracodawcy w Polsce ostrożnie deklarują optymistyczne intencje. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia w III kw. planuje 16 proc. przebadanych firm, 9 proc. przewiduje redukcję etatów, a 72 proc. deklaruje brak zmian personalnych. Zatem prognoza netto dla Polski (porównanie w ujęciu procentowym liczbę firm, które zamierzają zwiększyć i zmniejszyć zatrudnienie) osiąga +7 proc. przed korektą sezonową.

Najwięcej miejsc pracy będzie oferować transport, logistyka i komunikacja - prognoza to +10 proc. Nie jest to dużym zaskoczeniem, gdyż jak wskazują wyniki badania, dobra kondycja w tym sektorze utrzymuje się od kilku lat.

Według raportu, pracę będzie można również znaleźć w instytucjach sektora publicznego - + 6 proc. To najbardziej optymistyczna prognoza od II kw. 2011 r.

Rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo również należą do najbardziej perspektywicznych branż w nadchodzących miesiącach - prognoza +4 proc.

Nie najgorzej z zatrudnieniem będzie również w finansach i ubezpieczeniach nieruchomości - badanie Manpower określiło prognozę o wartości +3 proc. w tym sektorze.

Nie ma co liczyć na duże zmiany względem zatrudnienia w handlu detalicznym i hurtowym. Prognoza netto: 0 proc. To najsłabszy wynik tego sektora od II kw. 2008 r., odkąd Manpower prowadzi badanie.

Z badania Manpower wynika, że najgorsza sytuacja panuje w górnictwie - tutaj trzeba się spodziewać większej liczby likwidowanych miejsc pracy, aniżeli ich wzrostu. Prognoza dla tego sektora spada już czwarty kwartał z rzędu i wynosi obecnie minus 15 proc.

Nie najlepiej plany zatrudnienia przedstawiają się również w branży energetycznej, gazownictwa i wodociągów - prognoza netto: minus 5 proc. Jednak w tym sektorze nie mamy do czynienia z tendencją spadkową - w ujęciu kwartalnym odnotowano wzrost o 8 proc., w ujęciu rocznym o 4 proc.

Spadek zaliczają restauracje i hotele. Wynik na najbliższy kwartał to minus 4 proc.

Natomiast prognoza netto dla zatrudnienia w budownictwie i produkcji przemysłowej wynosi minus 3 proc. O ile w przypadku przemysłu jest to stabilny wynik, o tyle w budownictwie odnotowuje się już od kilku lat tendencję spadkową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.