PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mamy rekordowo niskie bezrobocie. W Polsce potrzeba rąk do pracy

 • Autor: PAP/JP
 • 7 lip 2022 14:19

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że od 24 lutego pracę w Polsce podjęło 300 tys. Ukraińców.

Mamy rekordowo niskie bezrobocie. W Polsce potrzeba rąk do pracy
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
REKLAMA

Z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. Według MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że stopa bezrobocia jest teraz na rekordowym poziomie - najniższym od 32 lat. "Mamy 170 tys. osób bezrobotnych mniej niż w roku ubiegłym i 100 tys. mniej niż przed pandemią" - wskazała.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem minister spadające bezrobocie pokazuje, że gospodarka dynamicznie się rozwija. "Rządowe programy inwestycji strategicznych, które są dedykowane przede wszystkim samorządom, powodują, że wiele działań w gospodarce się napędza, ale do tego potrzebne są ręce do pracy" - zaznaczyła Maląg.

Zwróciła uwagę, że na niski poziom bezrobocia wpływają też m.in. trwające w sezonie letnim prace sezonowe. "W miesiącach jesiennych można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia, ale sytuacja jest stabilna" - oceniła minister.

Wskazała, że polski rynek pracy jest dziś uzupełniany przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. "Tych osób jest około 300 tys. Patrząc na liczbę nadanych numerów PESEL - ponad 1,2 mln, z czego połowa to dzieci, to wskaźnik zatrudnienia obywateli Ukrainy jest dobry i cały czas rośnie" - przekazała Maląg.

Podkreśliła, że Ukraińcy uzupełniają niedobory na rynku pracy. "Potrzebujemy rąk do pracy i chcielibyśmy, żeby obywatele Ukrainy podejmowali decyzje o pozostaniu w naszym kraju. Dlatego wprowadzamy rozwiązania systemowe związane m.in. z opieką nad dziećmi, możliwością tworzenia instytucji dziennego opiekuna czy też zakładanie działalności gospodarczej, aby jak najwięcej osób z Ukrainy podjęło pracę. Ta praca daje im poczucie stabilizacji i godności" - powiedziała szefowa MRiPS.

Przypomniała o uruchomieniu nowego portalu pracawpolsce.gov.pl, który ma ułatwić Ukraińcom i Ukrainkom znalezienie pracy w Polsce. Portal jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku.

Obywatele Ukrainy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia - https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19-524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl.

Przydatne informacje, także w języku ukraińskim, są na stronach centralnej bazy ofert pracy https://oferty.praca.gov.pl.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Mamy rekordowo niskie bezrobocie. W Polsce potrzeba rąk do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2022-07-08 12:43:34

  Ta pani kłamie prawie tak dobrze jak jej pryncypał. Pinokio ma godną kontynuatorkę.

 • Alojzy 2022-07-08 11:32:04

  Proponuję drugi etat za najniższą krajową, pani Meląg powinna wspomóc gospodarkę

 • Życie za życie ,tylko śmierć równa rachunki skurwysny ! 2022-07-07 17:32:03

  Morawiecki to największa gnida i bandyta, Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów) po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych, zbrodni przeciwko własnemu Narodowi. Ten oszołom wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi. PWSZ wykorzystuje durnowatych studentów do kradzieży dokumentów urzędowych, fałszowania badań anty przeciwciał HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach. Ludzie nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych) .Ludziska, nie pokrywajcie skutków katastrof z własnej kieszeni, nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (formularz w języku polskim był dostępny do pobrania na stronie Gazety Prawnej ) do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw, 25tysięcu Euro po przyjęciu skargi otrzymacie .

  • Bogusław 2022-07-07 21:26:30

   (...)

  • Bogusław 2022-07-07 21:29:03

   Nawet (...) do kwadratu

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA