×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mamy bezprecedensową sytuację na rynku pracy. "Ciekawe zjawisko", które wciąż trwa

 • km
 • 10 maj 2022 20:00

36 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy, 83 proc. jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia -  wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Chęci do zmian nie powstrzymała pandemia i wojna w Ukrainie.

Mamy bezprecedensową sytuację na rynku pracy. "Ciekawe zjawisko", które wciąż trwa
Chęci do zmiany pracy wśród Polaków nie powstrzymała pandemia i wojna w Ukrainie (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
 • 33 proc. Polaków deklaruje, że zmieniło pracę w ciągu ostatnich 2 lat. 36 proc. respondentów aktywnie poszukuje nowego miejsca zatrudnienia.
 • Jak wynika z obserwacji rynku pracy, aktywność rekrutacyjna kandydatów maleje wraz z wiekiem.
 • Główne przyczyny zmiany pracy to zarobki, rozwój i docenianie. Główne przyczyny pozostania przy dotychczasowym zajęciu - zarobki, lokalizacja i atmosfera.

Na polskim rynku pracy od wielu miesięcy zaobserwować można bezprecedensowo rosnące ożywienie rekrutacyjne. W I kwartale 2022 roku w serwisie Pracuj.pl zamieszczono ponad 310 tysięcy ofert pracy. Duży popyt na pracowników utrzymywał się także w kwietniu, gdy w serwisie ukazało się ponad 95 tysięcy ogłoszeń. Stanowi to wzrost o 31 proc. w stosunku do kwietnia 2021 roku.

Mobilni zawodowo także w czasach zmian

Z raportu  „Nowe oblicza pracy” przygotowanego przez Pracuj.pl wynika, że mimo różnorodnych czynników wpływających na poczucie stabilizacji, Polacy w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach byli gotowi zatrudniać i… szukać nowego miejsca zatrudnienia.

 

źródło: Pracuj.pl
źródło: Pracuj.pl

22 proc. Polaków mających pracę deklaruje, że zmieniło miejsce zatrudnienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W okresie dwóch lat pandemii (marzec 2020-marzec 2022) pracodawcę zmienił co trzeci respondent. Na drugim końcu skali plasują się osoby od dłuższego czasu przywiązane do jednego pracodawcy. Więcej niż co czwarty badany Polak jest zatrudniony w obecnym miejscu już ponad dekadę, ponad połowa (57 proc.) – przynajmniej trzy lata.

Jak zauważają eksperci, aktywność kandydatów na rynku pracy maleje wraz z wiekiem, rośnie natomiast znaczenie stabilizacji i pracy w dobrze poznanym środowisku. Wśród badanych Polaków w wieku 45-65 lat aż 43 proc. pracuje dla obecnego pracodawcy ponad 10 lat. Dla porównania podobny staż w obecnej pracy ma 29 proc. osób w wieku 35-44 lat i 4 proc. z Generacji Y (25-34).

Zobacz: Polacy ufają bezpośrednim przełożonym. Gorzej z zarządami

Najmłodsi nie boją się zmian

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Mamy bezprecedensową sytuację na rynku pracy. "Ciekawe zjawisko", które wciąż trwa
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Grace 2022-05-12 19:53:35

  No tak pracy jest w bród tylko za przysłowiową miskę ryżu Mateusza...Stanowiska administracyjne w urzędach rozbuchane do czerwoności a dostać się z konkursu to praktycznie niemożliwe.Praca na produkcji jest ale za najniższą.

 • 38-latka 2022-05-12 15:43:28

  Tylko 4% osób w przedziale 24-35 pracuje dłużej niż 10 lat u jednego pracodawcy?! <szok i niedowierzanie> Za moich czasów, to mieli conajmniej 25 lat wypracowane i już wnuki do pracy przysposobione.

 • RENATA 2022-05-12 12:14:59

  A gdzie praca dla ludzi z niepełnosprawnością , takich prawdziwych, których możliwości fizyczne są mniejsze I to tak naprawdę a nie tylko na papierze

 • Ewa 2022-05-12 06:48:44

  Pinokio zapowiadał, że będziemy pracować za miskę ryżu. Tak też się stało. Seniorzy i nieroby głosujący na PiS się cieszą. Nie pracujesz dostaniesz mieszkanie, wszystkie plusy, dopłatę do czynszu i opału, żywność, paczki na święta itd. Pracujesz; na mieszkanie od miasta jesteś za bogaty, a na kredyt za biedny.

 • Jacek 2022-05-12 03:21:02

  Zbyt wysokie podatki od pracy i tyle.ale cos jeszcze w 6 dni w 3 osoby w niemczech robilismy wszystkie instalacje wod kan wew.kotlownie na pompach ciepła na kotowo plus rekuperacha w standarcie ogrzewanie podlogowe.po 2 tygodniach przyjazd i cały biały montaż i uruchomienie. 1 dzień.dom do 150 mkw .ile to zajmuje w Polsce. Czyli wydajność pracy. CIEKAWE ZE FIRMA POLSKA NAUCZYŁA SIĘ ORGANIZACJI W NIEMCZECH.SAM BYM WCZESNIEJ NIE UWIERZYŁ.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA