Mały ruch graniczny stymuluje biznes i daje ludziom pracę

- W ciągu ostatnich dwóch lat, w naszych przygranicznych powiatach bezrobocie znacznie spadło - powiedział podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mały ruch graniczny stymuluje biznes i daje ludziom pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

18 wrz 2014 13:11


Dzięki małemu ruchowi granicznemu w obwodzie kaliningradzkim, coraz więcej osób w województwie znajduje pracę. Część osób utrzymujących się z handlu decyduje się na zalegalizowanie swojej działalności, ale pojawia się też wiele inwestycji stymulujących rynek pracy.

- Przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim są dopieszczane. Idą tam duże pieniądze, m.in. na infrastrukturę. A tego typu inwestycje to również miejsca pracy - mówił Marian Podziewski podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Czytaj też: Kapica: Mały ruch graniczny to szansa na rozwój regionu i nowe miejsca pracy

Jednak kluczową inwestycją, która dostarczyła ponad tysiąc miejsc pracy w regionie - będącym w niechlubnej czołówce województw o najwyższym poziomie bezrobocia - jest Galeria Warmińska, w której jest miejsce dla 170 sklepów.

- To największa galeria w regionie. Koszt tej inwestycji przekroczył 400 mln zł - powiedział Podziewski.

- Może tysiąc miejsc pracy, to niedużo, jak na region z tak wysokim poziomem bezrobocia, ale w ostatnich dwóch latach zaobserwowaliśmy znaczny spadek bezrobocia w przygranicznych powiatach. Część osób odnalazła swoje miejsce na rynku pracy, a część założyła własne działalności - dodał.

Artykuł powstał w oparciu o panel dyskusyjny „Mały ruch graniczny (MGR) poligonem współpracy gospodarczej”, który odbył się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.