PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Maleje zapotrzebowanie na pracę tymczasową, rośnie na usługi rekrutacyjne

  • Autor: PAP/JP
  • 24 maj 2022 15:16

Spada zatrudnienie pracowników tymczasowych, ale rośnie zapotrzebowanie na usługi rekrutacyjne. W I kw. br. liczba pracowników tymczasowych spadła o 19 proc. rdr. W tym samym okresie obroty w zakresie procesów rekrutacyjnych wzrosły o 69 proc. - przekazała Konfederacja Lewiatan we wtorek.

Maleje zapotrzebowanie na pracę tymczasową, rośnie na usługi rekrutacyjne
Obroty w zakresie procesów rekrutacyjnych wzrosły o 69 proc. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Konfederacja Lewiatan poinformowała we wtorek o wynikach firm członkowskich Polskiego Forum HR, które "odzwierciedlają nastroje pracodawców i sytuację w polskim przemyśle". Wśród wyszczególnionych wniosków znalazło się malejące zapotrzebowanie na pracę tymczasową przy jednoczesnym wzroście zainteresowania usługami w zakresie procesów rekrutacyjnych.

"W pierwszym kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 19 proc. w porównaniu do poprzedniego roku" - poinformowała Konfederacja Lewiatan. "Praca tymczasowa jest usługą nieoderwalnie związaną z przemysłem, w dużej części z motoryzacją, która mocno odczuwa skutki nie tylko wojny w Ukrainie, ale też sytuacji pandemicznej w Azji, które wpływają na zakłócenia w łańcuchach dostaw. Stąd zmniejszone zapotrzebowanie na pracę tymczasową" - wyjaśniono.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oprócz tego obserwuje się "dużą niestabilność zamówień", która wynika z trudności w dostawach półproduktów i rosnącej ostrożności pracodawców w zakresie zarządzania kosztami.

Jak wskazała organizacja, jednocześnie rośnie zainteresowanie usługami w zakresie procesów rekrutacyjnych. W pierwszym kw. 2022 r. obroty firm zajmujących się rekrutacją wzrosły o 69 proc. (do 72 mln złotych) w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. "Wzrosła liczba procesów rekrutacyjnych w sektorze usług; w pierwszym kwartale 2021 stanowiła ona 40 proc. całości, w tym roku już 47 proc." - napisano.

"Pracodawcy mający trudności z pozyskiwaniem pracowników coraz częściej korzystają z usług wyspecjalizowanych firm rekrutacyjnych" - zauważył Wojciech Ratajczyk, członek Zarządu Polskiego Forum HR cytowany przez Konfederację Lewiatan. "Mimo rosnącej inflacji i dużej niestabilności otoczenia ekonomicznego, liczba publikowanych ofert pracy nadal rośnie. Zapotrzebowanie na pracowników nadal jest bardzo wysokie" - dodał.

Oprócz wzrostu zainteresowania ofertą firm rekrutacyjnych odnotowano wzrost sprzedaży usług outsourcingowych o 35 proc. rdr. Ich wartość "w gronie firm członkowskich (Polskiego Forum HR - PAP) w pierwszym kwartale 2022 wyniosła 409 mln zł." - zaznaczono.

"Outsourcing jest w dużej części odpowiedzią na braki kompetencyjne na rynku. Pracodawcy coraz częściej delegują odpowiedzialność już nie tylko za pozyskanie odpowiednich kandydatów, ich zatrudnienie, ale też zarzadzanie i odpowiedzialność za cały proces czy usługę. Daje im to większą elastyczność i kontrolę nad kosztami" - skomentował Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR przytaczany przez Konfederację Lewiatan.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Maleje zapotrzebowanie na pracę tymczasową, rośnie na usługi rekrutacyjne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Xxx 2022-05-25 06:13:26

    Ja pier... tylko HR PR IT . Nie ma już elektryka , hydraulika , mechanika samochodowego , murarza. Wszyscy zdalnie i przez appki. Kosmos!!!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA