Małe i średnie firmy obchodzą się bez informatyków

Niemal 60 proc. małych i średnich firm w Polsce nie zatrudnia pracowników zajmujących się IT - wynika z badań Ipsos MORI przeprowadzonych w Europie na zlecenie Microsoftu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małe i średnie firmy obchodzą się bez informatyków

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (AG)

wnp.pl

29 maj 2013 10:16


W najmniejszych firmach zatrudniających do pięciu pracowników taka sytuacja nie dziwi - 73 proc. nie ma nikogo, kto zajmowałby się informatyka w spółce. W przypadku firm zatrudniających 6-25 pracowników specjalisty IT nie ma 45 proc.

W efekcie decyzje dotyczące kwestii informatycznych najczęściej podejmuje właściciel lub kadra zarządzająca - także w 45 proc. Czasem robi to cały zespół (18 proc.). W razie problemów 42 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP deklaruje, że szuka pomocy na zewnątrz, a 41 proc. - że najpierw sprawdza możliwe rozwiązania w Internecie.

Prawie jedna czwarta spółek bez pracowników IT spędza nad sprawami informatycznymi co najmniej 3 godziny tygodniowo, Innymi słowy: poświęcają minimum 156 godzin rocznie na zarządzanie IT, zamiast koncentrować się na działalności podstawowej.

- Ograniczanie liczby pracowników odpowiedzialnych za kwestie informatyczne najczęściej podyktowane jest ścisłą kontrolą kosztów. Drugim z powodów może być przeświadczenie, że posiadane w firmie rozwiązania nie wymagają stałej opieki ze strony specjalisty IT - mówi Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP w polskim oddziale Microsoftu.

- W tym pierwszym przypadku często też dochodzi brak świadomości co do roli, jaką nowe technologie odgrywają dziś w biznesie i potencjalnych korzyści, jakie mogą dla niego wygenerować. Dla wielu z tych firm usługi w chmurze byłyby idealną odpowiedzią - komentuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

chudy 2013-06-03 18:42:04

zgadzam się z dyr. w 100%