Za HR-owcami trudny rok pełen wyzwań. O tym, jaka będzie jego rola po pandemii i czy jeszcze bardziej zbliży się do biznesu, mówią m.in. Monika Hryniszyn (Randstad), Anna Wicha (PFHR), Bartłomiej Szmajdziński (Orbis), Monika Smulewicz (Grant Thornton), Joanna Malinowska-Parzydło (Younicorn), Jolanta Musielak (Volkswagen Poznań), Inga Chodorowska-Korpak (Lafarge), Dagmara Sobolewska (Erbud), Anna Łomnicka (Famur), Maja Chabińska-Rossakowska (ING Bank Śląski).
- Autor:Justyna Koc
- •4 sty 2021 6:00

Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland
W nadchodzącym roku HR wciąż będzie doświadczał rozwoju technologicznego, co sprawi, że kolejne procesy związane z rekrutacją, zatrudnieniem i zarządzaniem kapitałem ludzkim zostaną dostosowane do cyfrowej rzeczywistości. Z pewnością HR jeszcze bardziej zbliży się do biznesu. Wydarzenia tego roku pokazały, że bliska współpraca przedstawicieli biznesu z działem personalnym umożliwia skuteczne przekształcenie modelu biznesowego, a także stworzenie programu rozwoju kompetencji, który pozwoli firmie odzyskać lub utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku. Zespoły HR staną się bardziej zwinne i dociekliwe wobec biznesu, dzięki czemu będą mogły dostarczać rozwiązania, które są skrojone na miarę i dopasowane do bieżących potrzeb.
Organizacje przewidują, że wraz z zakończeniem pandemii i zniesieniem obostrzeń ich aktywność na rynku wzrośnie. Najprawdopodobniej przełoży się to na nowe potrzeby rekrutacyjne, a w wielu przypadkach również na wyzwania. Chociaż w niektórych branżach i obszarach specjalizacyjnych rekrutacja będzie dla firm mniej wymagająca niż w poprzednich latach, to luka kompetencyjna pozostaje aktualnym problemem. Pracodawcy wciąż będą konkurować o najlepszych kandydatów, posiadających poszukiwane na rynku umiejętności. Z danych Hays wynika, że w nadchodzącym roku dla firm kluczowe będą kompetencje techniczne, cyfrowe, menedżerskie i sprzedażowe. Dla działów HR oznacza to konieczność stworzenia takich strategii zatrudnienia, które pozwolą przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników, a jednocześnie będą respektować utrzymany w wielu firmach reżim kosztowy.
Dynamika zmian zachodzących zarówno na rynku, jak i w wewnętrznych strukturach przedsiębiorstw może również poskutkować dążeniem do większej elastyczności zatrudnienia. Z roku na rok rośnie odsetek organizacji planujących podjąć współpracę ze specjalistami i menedżerami wyłącznie na określony czas, w ramach pracy tymczasowej, B2B czy projektów interimowych. (Fot. mat. pras.)


Słowa kluczowe
- Monika Hryniszyn
- Randstad
- Paweł Gniazdowski
- Lee Hecht Harrison Polska
- Marc Burrage
- Hays Poland
- Dagmara Sobolewska
- Erbud
- Cezary Mączka
- Budimex
- Anna Wicha
- Polskie Forum HR
- Adecco
- Antal
- Artur Skiba
- Lidl
- Wolfgang Hennen
- Anna Dudzińska
- Velux
- Joanna Malinowska-Parzydło
- Younicorn
- Iwona Janas
- Manpower Group
- Agata Hagno
- DPM
- Inga Chodorowska-Korpak
- Lafarge
- Rafał Nachyna
- Pracuj.pl
- Iwona Szmitkowska
- Work Service
- Anna Łomnicka
- Famur
- Małgorzata Bieniaszewska
- MB Pneumatyka
- Monika Smulewicz
- Grant Thornton
- Piotr Mazurkiewicz
- HRK
- Liliana Swoboda
- Lepsza Praca
- Jolanta Musielak
- Volkswagen Poznań
- Bartłomiej Szmajdziński
- Orbis
- Maja Chabińska-Rossakowska
- ING Bank Śląski
- podsumowania 2020/prognozy 2021
KOMENTARZE (0)