• Jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze.
• Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników.
• Zdaniem ekspertów ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka nie poradzi sobie z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.
- Autor:jk
- •9 lut 2016 11:02

Wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2015 roku przez Work Service pokazały, że przedsiębiorstwa nie wykorzystują w pełni potencjału pracowników 50+. 21 proc. firm deklarowało, że nie zatrudnia osób w tej grupie wiekowej.
- W najbliższych latach ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi. Z danych GUS wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się społeczeństw w Europie i liczba osób w wieku produkcyjnym, zdolnych do pracy, będzie maleć. Najnowsza prognoza demograficzna zakłada, że do 2050 roku ludność w Polsce wyniesie 33 mln 951 tys. osób, co w stosunku do roku 2013 oznacza zmniejszenie się ludności o 4,55 mln (12 proc.). Co ważne, jeśli w tym samym czasie nie wzrośnie wskaźnik dzietności w Polsce, ten proces jest nieodwracalny – podkreśla Maciej Witucki, prezes Work Service.

Pracodawcy w Polsce, myślący o swoim biznesie w perspektywie długofalowej, powinni brać te prognozy pod uwagę w celu budowania i wdrażania optymalnej polityki kadrowej. Coraz częściej będzie pojawiać się konieczność zatrudniania osób w wieku 50+, ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym.
Czytaj też: Co drugi Polak w wieku 50+ jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej
A tymczasem z badań Work Service jasno wynika, że niewiele bo jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze. Co ciekawe, wśród firm które zatrudniają już dziś osoby w tej grupie wiekowej, aż 64 proc. nie zamierza rozszerzać swoich zasobów o takich pracowników.
- Dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Skuteczna aktywizacja osób w wieku 50+ może pomóc w uzupełnieniu zasobów pracowniczych szczególnie w zawodach deficytowych. Starsi pracownicy to osoby z wieloletnim stażem pracy, bogatym doświadczeniem zawodowym ale też ustabilizowaną sytuacją życiową – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

KOMENTARZE (2)