Luka kompetencyjna problemem Łodzi

Sektor produkcyjny w Łodzi cechuje się wysokim poziomem zatrudnienia. Rosnące wymagania klientów przedsiębiorstw sprawiają, że firmy zmagają się z trudnościami w szukaniu kolejnych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Luka kompetencyjna problemem Łodzi

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

25 lis 2015 13:26


Jak wynika z badania „Sektor produkcyjny – Kapitał ludzki w Łodzi”, przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays Poland oraz Biuro Obsługi Inwestora miasta Łodzi, wiele firm produkcyjnych zmaga się z problemem luki kompetencyjnej na lokalnym rynku pracy.

Przedsiębiorstwa z sektora prowadzące działalność w rejonie Łodzi to głównie zakłady produkujące sprzęt elektroniczny, wyposażenie domu oraz żywność. Mimo że najwięcej podmiotów, bo około siedem tysięcy, zajmuje się produkcją odzieży, to najwięcej miejsc pracy w branży produkcyjnej (ok. 18 proc.) generują zakłady wytwarzające produkty spożywcze.

Charakterystyką branży produkcyjnej jest struktura zatrudnienia w przedsiębiorstwach − pracownicy dzielą się na osoby pracujące bezpośrednio przy produkcji oraz kadrę specjalistyczną, inżynierską oraz administracyjną, co przekłada się na różnorodność w kwestii sposobów rekrutacji, wymagań kompetencyjnych oraz oczekiwań względem pracodawców.

Wyniki badania w większości bazują na odpowiedziach specjalistów pracujących bezpośrednio w sektorze produkcyjnym.

Kogo szukają firmy?

Firmy z branży produkcyjnej, prowadzące działalność w województwie łódzkim, przy rekrutacji pracowników najczęściej zwracały uwagę na poziom wiedzy specjalistycznej, a w drugiej kolejności na znajomość języków obcych.

Pracodawcy często również poszukują osób dysponujących kompetencjami miękkimi, m. in. komunikatywnością czy umiejętnością pracy w zespole. Rekrutacje, które sprawiały lokalnym przedsiębiorstwom produkcyjnym najwięcej trudności, to procesy dotyczące obsadzenia stanowisk technicznych (np. operator maszyn) oraz inżynierskich.

Głównym problemem jest niewielka liczba kandydatów na lokalnym rynku pracy, spełniających powyższe kryteria, tj. z wymaganą wiedzą techniczną połączoną ze znajomością języków obcych.

Kandydatów można znaleźć w internecie, nie w urzędach

Jedną z metod radzenia sobie z niedoborem odpowiednich kandydatów na rynku, jest przyjmowanie absolwentów szkół średnich i wyższych, którzy nie posiadają jeszcze umiejętności koniecznych do pracy w zawodzie.

Odpowiednie szkolenia teoretyczne oraz rozwijanie umiejętności praktycznych sprawiają, że od absolwentów firmy oczekują przede wszystkim gotowości do dalszej nauki i zdolności szybkiego przyswajania informacji. Trudności w pozyskiwaniu odpowiedniego personelu często niweluje współpraca z agencjami rekrutacyjnymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.