Lublin: ośrodek zdrowia zmieni właściciela, 33 proc. załogi na bruk?

Marszałek woj. lubelskiego przekazuje przychodnię akademicką uniwersyteckiemu szpitalowi. Miało być sprawnie, bezboleśnie i bez zwolnień. Tymczasem związkowcy alarmują, że jedna trzecia pracowników ma stracić pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lublin: ośrodek zdrowia zmieni właściciela, 33 proc. załogi na bruk?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

29 sie 2014 18:02


Na początku roku marszałek województwa, Krzysztof Hetman ogłosił, że przychodnię czekają zmiany. Doszedł bowiem do wniosku, że skoro wokół placówki powstają nowe, prywatne, to wkrótce rozpocznie się walka o pieniądze z NFZ.

Dlatego powstało kilka planów, żeby przychodnię uratować. Jeden z nich zakładał, że ośrodek przejmie Uniwersytet Medyczny. Była w tej sprawie odpowiednia uchwała sejmiku województwa i konsultacje społeczne ze związkami działającymi w przychodni. Wkrótce przejęcia przychodni przez uczelnię stanie się faktem. Związkowcy przypominają, że ustalono 3-letni okres bez zwolnień w placówce. 

Czytaj też: Te branże czują się dobrze w Lublinie

"Tymczasem wolą SPSK nr 1 w Lublinie (...) jest dokonanie przed połączeniem zakładów restrukturyzacji SPA ZOZ w Lublinie polegającej na zwolnieniu 33 proc. załogi (pracowników etatowych tj. 21 osób kadry medycznej, 6 osób kadry niemedycznej), posiadających uprawnienia emerytalne, co podważa poprzednie ustalenia i gwarancje pracownicze (...)" - czytamy w stanowisku związków zawodowych przychodni wydanym kilka dni temu.

Czytaj też: Pielęgniarki z powołania najbardziej zagrożone wypaleniem zawodowym

W odpowiedzi na to pismo Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił, że projekt porozumienia przewiduje, iż będą podlegać przejęciu pracownicy zatrudnieni w dniu przejęcia na zasadach wynikających z (...) Kodeksu Pracy, a Uniwersytet Medyczny nie angażuje się w konieczny proces zmian kadrowych SPA ZOZ w Lublinie przed datą jego przejęcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.