Lubelszczyzna potrzebuje fachowców po zawodówkach. Dla magistrów nie ma pracy

- Mogę znaleźć zatrudnienie, na umowę o pracę na czas nieokreślony, dla praktycznie każdej liczby hydraulików. Brakuje ich, podobnie jak elektryków, murarzy i innych fachowców z branż technicznych - mówi Jerzy Miszczak, prezes Lubelskiej Izby Rzemieślniczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lubelszczyzna potrzebuje fachowców po zawodówkach. Dla magistrów nie ma pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 gru 2014 13:28


Zdaniem Miszczaka, brak fachowców będzie coraz bardziej dotkliwy, ponieważ w województwie pojawia się coraz więcej przedstawicieli firm niemieckich, oferujących pracę w tych zawodach za bardzo godziwe wynagrodzenie.

- Brak fachowców, to skutek zaniedbania szkół zawodowych w ubiegłych latach - mówi Miszczak.

Dla fachowca o pracę na Lubelszczyźnie nie trzeba starać się długo, znacznie większe trudności ze znalezieniem pracy mieli absolwenci niektórych kierunków studiów. Z danych WUP wynika, że najwyższy odsetek bezrobotnych notowano wśród ubiegłorocznych absolwentów weterynarii - 19 proc., towaroznawstwa - 15,6 proc. oraz biologii i stosunków międzynarodowych - po 13,8 proc.

Czytaj też: Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

Brakowało pracy dla pedagogów, ekonomistów, prawników, administratywistów, specjalistów w zakresie zarządzania.

Ogółem w urzędach pracy w listopadzie tego roku zarejestrowanych było 6,5 tys. osób, które w ostatnich 12 miesiącach ukończyły naukę. Rok wcześniej takich osób było więcej, ponad 8 tys.

Zdaniem Marzeny Bichty, szefowej Biura Karier UMCS, największej wyższej uczelni w regionie, z pracą dla absolwentów nadal nie jest dobrze.

- Poprawa jest niewielka. Powstało trochę miejsc pracy w marketingu, sprzedaży, czy obsłudze klientów, absolwenci zatrudniają się tam, bo muszą gdzieś pracować, ale to zajęcia poniżej ich kompetencji i oczekiwań. Gospodarka nie jest w stanie wchłonąć wszystkich osób przygotowanych na studiach do myślenia, nie do wykonywania poleceń - mówi Bichta.

Czytaj też: Doświadczeni architekci oprogramowania na celowniku. Mobica rekrutuje

Z badań Lubelskiego Obserwatorium Rynku Pracy przy WUP wynika, że w tym roku najczęściej poszukiwani byli pracownicy zajmujący się sprzedażą. Pracodawcy rekrutowali też kucharzy, kierowców, kelnerów, pracowników biurowych. Potrzebni byli fachowcy z branż technicznych oraz budowlanych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.