• Działające w Łodzi firmy coraz częściej mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
• Tymczasem zapotrzebowanie rośnie. Same przedsiębiorstwa z branży IT mogą zaoferować 1700 nowych stanowisk pracy.
• Nie uda się powiększyć łódzkiego rynku pracy jedynie migracją wewnętrzną. Specjalistów trzeba szukać w całej Polsce.

Około 3280 wykwalifikowanych specjalistów oraz niedoświadczonych pracowników poszukują działające w Łodzi przedsiębiorstwa z branży IT, usług dla biznesu oraz włókiennictwa i produkcji. To w Łodzi najbardziej dynamicznie rozwijające się sektory.
Czytaj też: Praca w IT: Jak przyciągnąć informatyka?
Podczas wtorkowej (17 maja) konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Łodzi dyrektor Biura Obsługi Inwestora Adam Pustelnik podkreślił, że działające w Łodzi przedsiębiorstwa coraz częściej mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
"Wbrew obiegowej opinii miejsc pracy jest zdecydowanie więcej niż osób mogących ją wykonywać. Szczególnie dotyczy to osób o określonych kwalifikacjach. Na rynku pracy jest bardzo duża rozbieżność pomiędzy popytem, a podażą. Dotyczy to nie tylko Łodzi, ale całego kraju" - tłumaczył.
Jak dodał, w stolicy woj. łódzkiego deficyt wynika z dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących już w mieście oraz pojawianiem się nowych pracodawców.
Czytaj też: Fabryka płytek w Łódzkiej SSE da pracę stu osobom
"Działająca w branży informatycznej firma Sii w najbliższym czasie planuje zwiększyć zatrudnienie o 200 proc., spółka Ceri International buduje nowy kilkusetosobowy zespół informatyków, dużą rekrutację po przejęciu przez Ericsson planuje również Ericpol. To tylko przykłady. Podobnie wygląda sytuacja na lokalnym rynku produkcyjnym" - wyliczył.
W jego opinii trudno zrekrutować tak dużą liczbę osób w równie szybkim czasie, w jakim rozwija się biznes.
Najwięcej - 1700 nowych stanowisk pracy - mogą zaoferować w Łodzi przedsiębiorstwa z sektora informatycznego (IT); 850 pracowników szukają centra outsourcingu procesów i usług dla biznesu (BPO/SSC); w produkcji przygotowano 570 miejsc pracy, a w branży włókienniczej - 160. W sumie w tych branżach firmy prowadzą obecnie 3280 otwartych rekrutacji.
Poszukują one osób o wykwalifikowanych specjalnościach - m.in. programistów i kierowników produkcji oraz pracowników z mniejszym doświadczeniem lub rozpoczynających ścieżkę kariery - absolwentów różnego rodzaju kierunków studiów, a także szkół policealnych i technicznych.

Słowa kluczowe
- Adam Pustelnik
- Sii
- Ceri
- Ericsson
- Ericpol
- Fujitsu Polska
- Aleksandra Królak
- Cybercom Poland
- Marcin Siech
KOMENTARZE (0)